Kuru Otlar Üstüne Konusu

Kuru Otlar Üstüne, Anadolu’da kıyıda kalmış bir kasabada öğretmenlik görevini yapmakta olan genç bir öğretmenin hikayesine odaklanmaktadır.  Anadolu görevinin bitmesinin ardından İstanbul’ gitmeyi hedefleyen Samet, beklenmedik şeyler yaşayacaktır. Hayallerine sıkı sıkı tutunan genç öğretmen bir öğrencisi ve meslektaşı Kenan tarafından bazı taciz suçlamalarına maruz kalır. Yaşadığı bu durumlar hayatını bir anda alt üst eder.
İçinde bulunduğu durum, Samet’ büyük bir buhrana ve açmaza iterken bir anda tanıştığı meslektaşı Nuray, onun için çok şeyi değiştirecektir.
Kuru Otlar Üstüne, Cannes’da sık sık adından söz ettiren başarılı yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi olarak karşımıza çıkıyor. Yine Cannes’da prömiyerini gerçekleştiren film, sinema camiasında büyük bir beğeni toplamayı başardı. Başrol oyuncularından birisi olan Merve Dizdar ise, Nuray karakteri ile 96. Cannes Film Festivali’nden ödül ile dönmeyi başardı. En iyi kadın oyuncu kategorisinden ödül alan başarılı oyuncu, bu alanda ilk kez ödül alarak tarihe geçmeyi başardı.
Karakterlerin her birinin büyük bir özenle detaylandırıldığı film, her sahnede ve her karakterde biraz da kendimizden bir şeyler bulmamıza olanak tanıyor. Film boyunca çeşitli iç hesaplaşmaları izleyiciyi bekliyor.
Bireyciliğe büyük bir özenle dokunan film, karakterlerin birbirinin hayatına etkisine odaklanırken, karakterlerin gelişimini de izleyiciye başarı ile yansıtmaktadır. Samet karakteri ile izleyiciye, hayata olan inancı küçük bir noktada sıkışmış, var oluşunu niteyelen şeylerden uzaklaşmış bir kişi yaratılmıştır.

 

 

Kuru Otlar Üstüne Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Kuru Otlar Üstüne”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Kuru Otlar Üstüne