Fun Facts of Movie

Kemal Kan’ın yönetmenliğini yaptığı Kahpe Felek 1973 yılında vizyona girmiş bir dram filmidir. Filmin başrollerinde Erol Taş, Yıldıray Çınar, Fatma Belgen ve Gönül Hancı rol almıştır. Film kasabayı haraca bağlayıp zulmeden bir adama karşı sazıyla ve duruşuyla meydan okuyan yiğit bir gencin hikayesini anlatır. Beşir Ağa 20 yıl boyunca yattığı ceza evinden çıkıp köyüne dönmüş ve köye zulmetmeye başlamıştı. Köyde yaşayan ağayı öldürmüş karısına sahip olmuştu. O köye geldiğinden beri töreye ve birbirlerine saygı duyarak yaşayan köy halkı korkudan birbirine sığınır hale gelmişti. Kara Seyit bir süre önce sevgisiyile vedalaşıp yollara düşmüştü.

Seyit bir atı ve bir sazı ile gezgin biri olarak gezer dururdu. Beşir ağa, Kara Seyit’in köye gelmeden öldürülmesi için adamlarına emir verir. Kara Seyit pusuya düşürülür ancak kendisini öldürmeye gelen adamları etkisiz hale getirmeyi başarır. Seyit’in köye dönmesi hem sevgilisi hem de köylü halkı için umut kapısı olmuştu. Seyit sevgilisi Binnaz’ın başlık parasını kazanmak için tekrar yollara çıkmak ister ancak annesi buna izin vermez. Beşir Ağa köyden ayrılacağı sırada sevgilisi Seyit Ağa’nın Binnaz’ı kendi adamlarından biriyle nişanlandığını öğrenir. Seyit, Binnaz’ın babasına başlık parası vererek kızıyla kendisi evlenmek istediğini söyler.

Binnaz bu arada intihar etmek üzere hazırlanırken birden Seyit gelir ve onu ölmekten kurtarır. Seyit intikamını almak için Beşir ağa’nın köyüne gider. Beşir Ağa, Seyit’in amcasıdır ve sevgilisini kendi oğluyla nişanladığını öğrenir. Seyit amcasına gelini için hazırladığı eşyaları geri iade eder ve Binnaz ile kendisi evleneceğini söyler. Kara Seyit köyden ayrıldığı sırada Beşir ağa adamlarını peşine takar.

Beşir gözü dönmüş bir şekilde Kara Seyit’i ve Binnaz’ı öldürmeye karar vermiştir. Seyit ve Binnaz evlenir ancak o gece Beşir’in adamları onu öldürmeye gelir. Kendisini vurmak isteyen adamlar orada bir saat düşürür ve onları öldüremeden kaçarlar. Seyit bulduğu saatin babasına ait olduğunu ve onu öldüren katillerin amcasının adamları olduğunu anlar. Seyit kendisini takip eden adamlardan birini yakalar ve babasının ölmediğini ve amcası Beşir tarafından gizli bir yerde esir tutulduğunu öğrenir. Bu sırada Seyit’in yokluğunda Beşir ağanın oğlu Binnaz’ın evine giderek onu da esir alır. Seyit hem babasını hem karısını kaçıran amcasının peşine düşer ve intikamını almayı başarır.

Be the first to review “Kahpe Felek”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no reviews yet.