Gün Doğmadan ( Before Sunrise) Konusu

Gün doğmadan, bir tren yolculuğu sırasında tesadüfen karşılaşan Jesse ve Celine’in hikayelerini konu ediniyor. İki genç, ani bir karar verip geceyi birlikte geçirmek üzere Viyana’da trenden inmeye karar verirler. Jesse ertesi günün sabahına bilet almış, Celine indiği trene tekrar binip Fransa’ya gitmek üzere yola koyulacaktır ve birbirlerini tekrar görmeyeceklerdir. Geçirecekleri sadece bir günleri vardı ve yaşadıkları en güzel gün olacağı onlar içinde sürpriz olacaktı.

Fransız yüksek lisans öğrencisi olan Celine ve Amerikalı olan Jesse, bir çiftin kavga etmesi üzerine Budapeşte-Viyana treninde tanışmış ve sohbet etmeye başlarlar. Jesse uçağının ertesi gün olduğunu ve otelde kalacak parası olmadığını bu yüzden sabah uçağın kalkacağı saate kadar sokakta olacağını söyler ve Celine’e de beklenmedik teklifte bulunur. İkna etmek için bir süre dil dökmek zorunda kalsa da Celine bu teklifi geri çevirmez. Sokakta gördüğü iki kişiden sahip oldukları sadece bir günü nasıl değerlendirmek istedikleri konusunda fikir alırlar.

Bu sırada soru cevap şeklinde bir oyunla birbirlerini tanımaya çalışırlar. Zaman geçtikte birbirlerinden hoşlanmaya başlamışlar ve günün devam eden saatlerinde müzik market, lunapark gibi yerlere gidip eğlenmeye devam etmişlerdir. Birbirlerine karşı hissettiklerini söylemekten kaçınırlar bir türlü itiraf edememişlerdir. Gece bir bara giderler ve özel hayatları konusunda açıklamalar yapmaya başlarlar. Bu sohbet aralarındaki ilişkinin daha samimi bir durum olmasına vesile olur. Sabah olduğunda ayrılık vakti gelmiştir. Birbirleriyle asla iletişime geçmemek ve altı ay sonra aynı yerde buluşmak üzere birbirlerine söz verirler. Celine trene binip yola çıkmış Jesse’nin mutluluğundan esir kalmamıştır.

Film Celine’nin tren yolculuğunun devam sahnesiyle son buluyor fakat aynı ikili 9 yıl sonra aynı filmin ikinci serisi için tekrar bir araya gelmiştir. Celine yalnız ve mutsuzken, Jesse kötü bir evlilik yapmış iki çocuk sahibi olmuştur. Celine ile geçirdikleri bir günü kaleme alarak ünlü bir yazar olmuştur fakat hep birlikte geçirecekleri zamanın heyecanı içerisinde olmuştur. Genel olarak iki karakter üzerinde durulan filmde romantik komedi türünde bir yapıt ortaya konulmuştur.

Gün Doğmadan ( Before Sunrise) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Writing

Kim Krizan

Screenplay

Directing

Camera

Lee Daniel

Director of Photography

Sound

Fred Frith

Original Music Composer

Production

Gregory Jacobs

Associate Producer

Art

Florian Reichmann

Production Design

Costume & Make-Up

Florentina Welley

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Gün Doğmadan ( Before Sunrise)”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.