Gün Batmadan Konusu

9 yıl önce bir trende tanışan ve Viyana sokaklarında bir gece geçiren Jesse ve Celine birbirlerine aşık olup tekrar aynı noktada buluşmak için birbirlerine söz vermişlerdi ancak bu gerçekleşmedi. Yine tesadüfi olarak bir gün yolları kesişti ve geçirecekleri zaman yine oldukça kısıtlıydı.

Jesse kötü bir evlilik yapmış ve iki çocuğu olmuş Celine ise yalnız ve mutsuz bir şekilde hayatına devam etmekteydi. Jesse dokuz yıl önce Celine ile geçirdikleri geceyi kitap haline getirmiş ünlü bir yazar haline gelmiş aynı zamanda sürekli olarak hikayenin devamını arzulayan bir adamdı. Bu ikili Jesse’nin Fransa’daki imza gününde tekrar karşılaşmışlar aradan geçen yılları konuşmak için bir köşe kahvecisine oturmuşlardı. Gerçek hayatta da filmde olduğu gibi 9 yıl sonra çekimler için tekrar bir araya geldikleri film için önemli bir ayrıntı. İkilinin eski heyecanlı tavırlarından artık eser kalmamış konuştukları konular 9 yıl öncekinden farklı olmuştu.

Yıllar ikiliyi yormuş artık çevre kirliliği, evlilik, siyaset gibi toplumu etkileyen büyük sorunlardan bahsediyordu. Bu sırada dokuz yıl önceki ilk buluşmalarında altı ay sonra tam aynı yerde buluşma sözü vermişler ancak bu gerçekleşmemişti. Bunun sebebi Celine’in büyükannesinin o gün ölmüş olmasıydı. Ara sıra geçmişe giden sahnelerde Celine’in akıttığı gözyaşlarını cenaze için mi yoksa Jesse’yi tekrar göremeyeceğini bildiği için mi olduğunu anlamak izleyicinin yorumuna bırakılıyor. Küçük bir kitapçıda karşılaştıklarında Jesse’nin kitabı tanıtırken aslında hala dokuz yıl öncesinin öncesinde olduğunu fark ediyor Celine.

Aslında görünüş itibariyle birbirlerinin etkisinden kurtulduklarını düşünsek de sohbetin ilerleyen zaman diliminde gerçekler ortaya çıkıyor. Sevinç, hüzün, sorgulayıcı bir hale bürünüyor. Jesse popüler bir yazar olmasına rağmen yaşadığı hayal kırıklıklarından bahsediyor. Celine ise zamanla daha bir ketum karaktere bürünmüş. Belki de bu yüzden yalnız kalmaya devam etmiştir. Çiftin tekrar bir araya gelmesi izleyiciye bu kez birlikte yaşayacaklar umudu yaratsa da yönetmen bu soruların cevabını üçüncü devam filmine saklamıştır.

Gün Batmadan Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Directing

Production

John Sloss

Executive Producer

Camera

Lee Daniel

Director of Photography

Editing

Art

Baptiste Glaymann

Production Design

Costume & Make-Up

Thierry Delettre

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Gün Batmadan”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.