Genç Kız Pınarı (Jungfrukällan – The Spring Virgin)

196090 dk, ,

Genç Kız Pınarı (Jungfrukällan – The Spring Virgin) Konusu

Genç Kız Pınarı (Jungfrukällan – The Spring Virgin) izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Ingmar Bergman’ın başyapıtlarından birisi olan Genç Kız Pınarı ( The Spring Virgin), 13. yy’da yazılmış bir baladdan esinlenerek hayata geçirilmiştir. Bergman’ın filmlerinden din ve hristiyanlık kavramlarının öne çıktığını sıklıkla görebiliriz. 1960 yılında yapılmış olan bu filmde de yine dini esintileri ve din üzerine kurulmuş yaşam tarzlarını yakından görebileceksiniz. Yapım, Ingmar Bergman’ın az bilinen fakat en çarpıcı yapımlarından birisidir.

Genç Kız Pınarı Konusu

Genç Kız Pınarı Orta Çağ’da, 13. yy’da koyu Hristiyan bir ailenin başına gelen bir olayın ardından, intikam alma hikayesini anlatıyor.

Katı dogmatik kurallarla yaşayan Hristiyan aile, genç kızlarını kiliseye göndermek için evden uğurlarlar. Genç kız kiliseye giderken iki kişi tarafından tecavüze uğrar ve öldürülür. Olayın ardından kaçıp bir yere sığınmaya çalışan tecazvüzcüler, farkında olmadan kızın ailesinin yanına sığınacaktır. Tecavüzcülerin, ailenin kızlarına zarar verdiği gerçeği ise bir şekilde gün yüzüne çıkacak ve film kanlı bir intikam hikayesine dönüşecektir.

Ingmar Bergman’ın mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden birisi olan Genç Kız Pınarı’nda dini figürlere, öfkenin, acının ve hırsın neler yaptırabileceğine, paganizme ve daha birçok şeye tanıklık etmiş olacaksınız. Tüm bu kavramlar Ingmar Bergman anlatımıyla birleşince, ortaya seyir keyfi ve etkileyiciliği yüksek bir eser çıkıyor.

Genç Kız Pınarı Ödülleri

Gösterildiği yıl olan 1960 yılında festivallerde ilgiyi üzerine çeken Ingmar Bergman imzalı Spring Virgin, katıldığı film festivallerinden ödülle dönmeyi başardı. Dönemin Oscar’ı  da Genç Kız Pınarı’na verildi.  Filmin aldığı ödüller;

  • Altın Küre En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü
  • Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı
  • Altın Küre Uluslararası Samuel Goldwyn Ödülü

Hem sinemanın önemli isimlerinden birisi olan Ingmar Bergman’ın ismini taşıması hem de aldığı ödüllerle, sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer alıyor.

Genç Kız Pınarı (Jungfrukällan – The Spring Virgin) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Genç Kız Pınarı (Jungfrukällan – The Spring Virgin)”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Genç Kız Pınarı