Edgar Wallace: Die Tür mit den sieben Schlössern

196296 dk

Edgar Wallace: Die Tür mit den sieben Schlössern Konusu

Özet

Yedi Kilitli Kapı, bir Alman-Fransız suç filmi (Fransızca adı: La porte aux sept serrures) ve savaş sonrası dönemin on birinci Almanca Edgar Wallace filmi. Edgar Wallace’ın aynı adlı romanından (orijinal adı: The Door with Seven Locks) sinemaya uyarlanan film, Fransız Les Films Jacques Leitienne’in mali katılımıyla Alman Rialto Film tarafından üretildi. Film 26 Şubat-30 Mart 1962 tarihleri arasında Batı Berlin ve Hamburg’da çekildi ve Alfred Vohrer tarafından yönetildi. Prömiyer 19 Haziran 1962’de Frankfurt am Main’daki Europa Palast’ta yapıldı.

Konu

Edgar Wallace’ın romanından uyarlanan suç filminde, ölen bir şato sahibinin para düşkünü akrabaları, veraset zincirinde büyük bir azalmaya neden oluyor.

Scotland Yard’ın başındaki Sör John ne yapacağını şaşırdı. Çok kısa bir süre içinde, ilk bakışta birbiriyle ilgisi yokmuş gibi görünen iki kişi öldürülür. Müfettiş Dick Martin ve yardımcısı Holmes soruşturmayı üstlenirler ve ancak dolandırıcı Pheeny Martin’in evine gelip ona bilinmeyen bir müşteri için kırması gereken yedi kilitli bir kapı hakkında garip bir hikaye anlattığında daha da ilerlerler. Pheeny kısa bir süre sonra öldürüldüğünde, Martin’e sadece Pheeny’nin ona bıraktığı aile armasının çizimi kalır.

Victoria İstasyonu’nda öldürülen bir rahibin cübbesinde, avukat Haveloc’a rapor verilmesi talebini içeren bir mektup bulunur. Haveloc, merhum Lord Selford’un vasiyetinin uygulayıcısıdır; sonradan anlaşıldığına göre, ölümünden kısa bir süre önce yedi tanıdığına, oğlunun reşit olduğu gün Selford aile mahzenindeki yedi kilitli bir kapıyı açmaları için birer anahtar göndermiştir ve bu kapının ardında genç Lord Selford’un mirasının olduğu söylenmektedir.

Kütüphaneci Sybil Lansdown’ın yardımıyla Müfettiş Martin, Pheeny’nin çiziminin Selford ailesinin armasını gösterdiğini keşfeder. Martin, yardımcısı Holmes ile birlikte Selford Şatosu’nu ziyaret eder ve kapıda polis tarafından tanınan eski gangster Tom Cawler ve malikanede kendisine hemen biraz tuhaf gelen sözde doktor Dr. Staletti ile tanışır ve olaylar gelişir.

Detaylar

Yönetmen: Alfred Vohrer
Yazıldı: Edgar Wallace, Harald G. Petersson, Johannes Kai [de], Gerhard F. Hummel [de]
Yapımcı: Preben Philipsen, Horst Wendlandt, Jacques Letienne
Oyuncular: Heinz Drache
Sinematografi: Karl Löb
Düzenlendi: Carl Otto Bartning
Müzik: Peter Thomas
Yapım şirketleri: Rialto Film, Les Films Jacques Letienne
Dağıtımcı Constantin Film
Gösterim tarihleri 2 Haziran 1962 (Fransa), 19 Haziran 1962 (Batı Almanya)
Film süresi: 95 dakika
Ülkeler: Batı Almanya, Fransa
Dil: Almanca

Edgar Wallace: Die Tür mit den sieben Schlössern Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Sabine Sesselmann

Sybil Lansdown

Pinkas Braun

Dr. Antonio Staletti

Hans Nielsen

Rechtsanwalt Warren D. Haveloc

Gisela Uhlen

Emily Cody

Werner Peters

Bertram Cody

Eddi Arent

Kriminalassistent Holmes

Unknown

Directing

Production

Sound

İlk yorum yapan siz olun “Edgar Wallace: Die Tür mit den sieben Schlössern”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Edgar Wallace: Die Tür mit den sieben Schlössern