Kayıp Balık Nemo Konusu

Vahşi balıkların saldırısı sonucu eşini ve diğer balık yumurtalarını kaybeden bir palyaço balığı olan Martin’e geriye Nemo’ya ait yumurta kalır. Film genel olarak Martin ve Nemo’nun başından geçene olayları konu edinir. Nemo’nun tek yüzgecinin kısa olmasından dolayı Martin oğlunu deniz altı dünyasının tehlikelerinden korumaya çalışır.

Nemo artık büyümüş ve okul çağına gelmiştir ama babası attığı her adıma müdahale ederek başının etini yemektedir. Okulun ilk günü arkadaşlarıyla denizin okyanusa açılan bir bölgesinde bulundukları sırada babası tarafından küçük düşürülür. Kalbi kırılan Nemo cesaretini ispatlamak için okyanusunun üzerinde bulunan teknenin yakınına giderek tek başına tekneye dokunmaya çalışacaktır.Bu esnada teknenin çevresinde bulunan dalgıçlar Nemo’yu yakalar ve Sidney’e götürür. Tekneyle giderken şans eseri üzerinde gidecekleri adresin olduğu bir deniz gözlüğü düşürürler ve bu gözlük Martin’in Nemo’yu bulmasına yardımcı olacaktır. Oğlunun kaybolmasından kendisini sorumlu hisseden Martin büyük acı içersinde oğlunu aramaya karar verir. Bu sırada Dori ile karşılaşırlar ve Dori kendisine bir tekne gördüğünü söyler fakat bir sorun vardır. Dori kısa süreli hafıza kaybı yaşamaktadır ve öğrendiği şeyleri o anda unutmaktadır. Teknenin peşinden gitmeye çalıştıkları sırada vejeteryan olmak isteyen köpek balıklarıyla karşılaşırlar. Başlarına gelen türlü talihsizliklerden sonra köpekbalıklarından kaçmaya çalışan Marlin ve Dori dalgıçların yolda düşürmüş oldukları deniz gözlüğünü bulurlar ve o adrese gitmek için yola koyulurlar ve Nemo’nun bir doktorun yanında olduğunu öğrenirler.

Muayeneye gitmek için bir pelikanın gagasını kullanırlar ve oraya ulaşmış olduklarında kaçma planı yapan Nemo’nun hareketsiz olduğunu görüp öldüğünü düşünürler. Bundan habersiz olan Martin üzüntü içerisinde akvaryumda oğlunu izlemektedir. Diğer balık dostları sayesinde kaçmayı başaran Nemo, okyanusta babası ve Dori’yle karşılaşır ve büyük sevinç duyar ancak bu fazla uzun sürmeyecektir. Birlikte eve dönmek üzere oldukları sırada kendilerini bir balıkçı ağının içerisinde bulacaklardır.

Nemo ağda bulunan diğer balıkların tavsiyeleri üzerine kendilerini oradan kurtaracak bir plan yapmış ve kaçmayı başarmışlardır. Oğlunun artık büyüdüğünü anlayan Martin, Nemo’ya güvenmeye başlayacaktır ve hep birlikte kendi evlerine gitmek üzere yola koyulurlar.

Kayıp Balık Nemo Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Albert Brooks

Marlin (voice)

Ellen DeGeneres

Dory (voice)

Alexander Gould

Nemo (voice)

Willem Dafoe

Gill (voice)

Brad Garrett

Bloat (voice)

Allison Janney

Peach (voice)

Austin Pendleton

Gurgle (voice)

Stephen Root

Bubbles (voice)

Vicki Lewis

Deb / Flo (voice)

Joe Ranft

Jacques (voice)

Geoffrey Rush

Nigel (voice)

Andrew Stanton

Crush (voice)

Nicholas Bird

Squirt (voice)

Bob Peterson

Mr. Ray (voice)

Writing

Andrew Stanton

Original Story

Visual Effects

Directing

Lee Unkrich

Supervising Film Editor

Acting

Bob Peterson

Screenplay

Production

John Lasseter

Executive Producer

Editing

Sound

Thomas Newman

Original Music Composer

Gary Rydstrom

Sound Re-Recording Mixer

Bill Bernstein

Music Editor

Art

Ralph Eggleston

Production Design
İlk yorum yapan siz olun “Kayıp Balık Nemo”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.