Fun Facts of Movie

Mehmet Dinler’in yönetmenliğini yaptığı Adana Urfa Bankası 1976 yılında vizyona girmiş bir komedi filmidir. Filmin oyuncu kadrosunda Öztürk Serengil, Ayşen Cansev, Kadir Savun ve Ali Şen yer almıştır. Filmin hikayesi babasından kalan mirası kullanarak beşik kertmesi olan Nilüfer’i arayan Ökkeş’in maceralarından meydana gelir.

Deli Tayfur ve Haydar arkadaşlıkları çok eskiye dayanan iki karakterdir. Tayfur’un oğlu Ökkeş ve Haydar’ın kızı Nilüfer dünyaya geldiğinde iki arkadaş çocuklarını beşik kertmesi yapmıştır. Aradan bir süre geçer ve Tayfur işlediği bir kabahat sonucunda ceza evine girer. Koğuşta oturduğu sırada bir defineden bahsedildiğini duyar ve sohbete kulak misafiri kesilir.

Definenin yerini tam olarak aklına kazıdıktan bir süre sonra tahliye zamanı gelir ve heyecanla Haydar’ı aramaya başlar. Tayfur yakın arkadaşına bir define haritasından bahseder ve bulunduğu yerin aklına kazılı olduğunu söyler. Tayfur ve Haydar ellerine aldıkları kazma kürekle birlikte definenin bulunduğu bölgeye gider. Bir süre kazdıktan sonra karşılarına yüklü miktarda altın çıkmıştır.

Mutluluktan deliye dönen iki arkadaş bir anlaşma yapar. Bulunan altın eşit iki miktara bölünür ve o günden sonra birbirlerinden ayrı kalacaklarına dair söz verirler. Haydar idealist bir yol çizmeye karar verir. Bütün altınlarını alarak İstanbul’a taşınır ve burada fabrikalar açarak altınlarını kullanacaktır. Tayfur ise ceza evinden çıkmış olmanın verdiği yorgunluk ile henüz çalışmayı düşünmez. Parasının bir kısmıyla dünyayı dolaşmaya karar verir ve kalan bütün parayı köydeki oğlu Ökkeş’e bırakır. Aradan bir kaç yıl geçer ve Tayfur hayatını kaybeder. Ökkeş babasının ölümüne üzülse de kendisini bekleyen büyük bir mirastan haberdar olur.

Bu sırada Haydar’ın işleri istediği gibi gitmemektedir. Fabrikalardaki sorunlar nedeniyle üretim durmuş ve ekonomik olarak günden güne iflasa sürüklenmektedir. Bankalar milyonlarca lira borcu olan Haydar’ı sürekli sıkıştırıyor ve hacizle tehdit ediyorlardı. Haydar bütün umutlarını kaybedip iflas bayrağını çekeceği sırada bankadaki bütün borçlarının ödendiğini öğrenir ve hayretle bunu yapanı öğrenmeye çalışır.

Ökkeş babası öldükten sonra köyden hiç çıkmamıştır ve altınları yıllarca saklamıştır. İstanbul’a geldiğinde ise altınları oldukça yüklü miktarda paraya denk gelmiştir. Beşik kertmesini aramak için İstanbul’a geldiğinde Nilüfer’in babası Haydar’ın ekonomik anlamda zor durumda olduğunu öğrenir ve bankadaki bütün borçlarını öder.

Be the first to review “Adana Urfa Bankası”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no reviews yet.