ADA Konusu

ADA izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Eser (Türkan Şoray) kızıyla birlikte yaşayan, kendi ayakları üzerinde duran bir kadındır. Kızı (Nilüfer Açıkalın), üniversitede konservatuvar okumak istemektedir. Eser, kızının sanatçı olmasını istememektedir. Eser, eşinden uzun bir süre önce ayrılmıştır; hem kızını büyütmenin zorluklarını yaşamış hem de kararları tek başına almıştır bugüne kadar. Kızıyla ilgili sorunları babası, yani ressam eşi (Rutkay Aziz) ile görüşmek ister.

Ressam, adada, tek başına, eski bir konakta yaşamaktadır; resim yaparak, bohem bir hayat sürmektedir. Adanın insanlarıyla sıcak bir ilişkisi vardır aynı zamanda. Eser, Burgazada’ya doğru vapurla yolculuk yapar. Eser ve Ressam, adada bir araya gelirler. Eser, Ressam’a karşı temkinli yaklaşır, Ressam ise Eser’i yeniden kazanmaya çalışır. Eser’in kafasında, kocasıyşa ilgili, geçmişte yaşadığı travmatik sahneler vardır hala. İki eski karı koca, adadaki konakta yemek yerler ve geçmiş yaşantılarına dair sorgulamalar yaparlar. Sahneler ilerledikçe, aralarındaki çekim gücü ve çatışma artacaktır. Ada’nın etkileyici ve doğal atmosferinde, yağmur sesi eşliğinde, romantik anlar yaşayacaklardır eski konakta. Eser, eski kocasına geri dönecek midir? Ressam, Eser’in kişiliğine dair eleştirilerine ne yanıtlar verecektir?

Filme Dair: Ada filmi, Peride Celal’in aynı adlı öyküsünden uyarlanmıştır. Yönetmen Süreyya Duru, filmi tamamlayamadan vefat etmiştir. Filmin süresi, genel bir drama filmi uzunluğundan kısadır. Eser’in adaya indikten sonraki ilk sahnelerde, Eser ve Ressam’ın Sait Faik heykelini çirkin buldukları diyalogları duyarız. Bu heykelin yerinde şu anda, daha etkileyici bir Sait Faik heykeli vardır. Vapur görevlisi rolündeki İhsan Yüce, kısa da olsa gözükür. Ömer Kavur’un, Anayurt Oteli filminde Zebercet rolüyle hafızalara kazınan, Macit Koper, Ada filminin senaristidir.

ADA Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “ADA”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.