Yukarı Bak Konusu

ABD yapımı film 2009 yılında komedi dram türünde sinemada gösterime giren bir animasyon filmidir. Gişede beklediği başarıyı elde eden film aldığı ödüller sayesinde de oldukça ses getirmeyi başarmıştır. Carl ve Ellie’nin çocukluk hayalleri olan cennet şelalelerine gitme planı yaşlandıktan sonra Carl’ın tek başına yolculuk yapmasına dönüşür.

Carl, oldukça utangaç ve oldukça sessiz yapısıyla dikkat çeken bir çocuk iken Elli daha enerjik ve macerası yönüyle çocuksu hareketleri olan bir kızdır. Ancak ikisininde ortak bir hayali vardır. Bu iki çocuk Muntz hayranıdır ve cennet şelalelerinde bahsettiği devasa kuşu bulma niyetindedirler. Bir gün bu sırlarını birbirlerine söylerler ve o günden sonra oluşan birliktelik evlilikle sonuçlanır. Çocukları olmaz ancak yine de hayalleri için para biriktirmeye devam etmişlerdir. Zaman içerisinde biriktirilen para temel ihtiyaçlar doğrultusunda harcanılmış ancak ikiside artık yaşlanmıştır. Carl balon satarak evin geçimini sağlarken Ellie onu evde bekleyen yaşlı bir kadın olmuştur. Ellie’nin bir gün ani ölümü Carl’ı oldukça derinden üzmüş ancak cennet şelaleleri planını yalnız başına gerçekleştirme cesareti doğurmuştur. Bir gün mahkeme tarafından evini boşaltıp huzurevine yerleşmesine karar verilir ancak eşine verdiği sözü hatırlayarak topladığı balonlar yardımıyla evini adeta bir zepline çevirir.

Bu sırada yaşlılara yardım ederek rozet kazanmaya çalışan sevimli Russel istemeden onun yolcu arkadaşı olmak zorunda olur. Daha sonra şelalenin bulunduğu vadiye ulaşmayı başarmışlardır ancak evin havalanıp uçmaması için iple kendilerine bağlamışlardır. Bu sırada bir kuşla ve bir köpekle arkadaş olurlar.  Daha sonra şelaleye ulaşmayı başarırlar ancak hayran oldukları Muntz tahmin ettikleri gibi biri değildir. Carl ve Russel’a türlü zorluklar çıkarırlar ve Russel’ı rehin olarak kendi evine götürür. Carl kendi evini feda ederek Russel’ı kurtarır ancak geriye başka bir zeplinle dönmek zorunda kalırlar. Tanıştıkları köpek ve kuşun yardımıyla şehre geri dönmeyi başarırlar. Russel mezuniyeti kaçırır ve bulması gerektiği rozeti henüz bulamaz.

Carl son anda törene yetişmeyi başarmıştır ve Russel’a Ellie ile arasında özel bir bağ olan üzüm sodası kapağını verir. Daha sonra Russel ve Carl dışarıda oturdukları sırada vadide bırakmak zorunda kaldıkları evin bir zamanlar Ellie’ye söz verdiği bölgeye gitmiş olduğu görülür.

Yukarı Bak Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Edward Asner

Carl Fredricksen (voice)

Christopher Plummer

Charles F. Muntz (voice)

Jordan Nagai

Russell (voice)

Bob Peterson

Dug / Alpha (voice)

Delroy Lindo

Beta (voice)

Jerome Ranft

Gamma (voice)

John Ratzenberger

Construction Foreman Tom (voice)

David Kaye

Newsreel Announcer (voice)

Elie Docter

Young Ellie (voice)

Jeremy Leary

Young Carl (voice)

Mickie McGowan

Police Officer Edith (voice)

Danny Mann

Construction Worker Steve (voice)

Donald Fullilove

Nurse George (voice)

Jess Harnell

Nurse AJ (voice)

Josh Cooley

Omega (voice)

Production

Andrew Stanton

Executive Producer

John Lasseter

Executive Producer

Writing

Directing

Bob Peterson

Co-Director

Sound

Ben Burtt

Sound Effects

Lighting

Ralph Eggleston

Lighting Director

Harley Jessup

Lighting Director

Camera

Jean-Claude Kalache

Director of Photography

Art

Ricky Nierva

Production Design

Visual Effects

İlk yorum yapan siz olun “Yukarı Bak”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.