Komşum Totoro Konusu

Hayao Miyazaki’nin eserlerinden biri olan Komşum Totoro, 1988 yılı yapımı bir Japon anime filmidir. Flim genelde iki kar kardeş olan Satsuki ve Mei’nin ormanda yaşadıkları maceraları anlatır.

1950’li yıllarda geçen hikayede annelerinin yatmış olduğu hastaneye yakın olabilmek için babalarını kırsalda bir evde yaşamaya ikna eden iki kardeşin hikayesi anlatılır. Profesör olan baba Tatsuo, kızlarını kırmayıp yola koyulmuştur. Ev biraz eski ama yaşanılabilir gibi görünsede çevredeki gizemden henüz haberleri yoktur. Bir süre sonra küçük kız Mei’nin ormanda bir yaratık görmesi üzere ailenin yaşamı değişmeye başlamıştır. Evin içinde gizlenmiş ruhlar, ormanın belirli bölgelerinde saklanan değişik yaratıklar Tatsuo ve kızlarının korkmasına neden olur. Bu durumu çözmek için komşularına danışmaya karar verirler. Komşuları evdeki büyülü perilerin ve ormandan kendilerini korkutan yaratıkların ancak mutlu bir şekilde evde yaşamaya devam ettiklerinde kendilerinin peşini bırakacağını söyler.

Bu sırada kızlar Totoro adında dev bir yaratıkla tanışır. Totoro aslında ormanı korumak isteyen hayvanların temsil ettiği bir ruhtur. Kardeşlerin kendi arasındaki konuşmaları duyan Tatsuo olaya beklenen tepkiyi göstermememiştir. Çünkü kendiside çoçukken böyle yaratıklarla karşılaşmış ancak yıllar sonra yetişkin biri olduğunu artık eskisi gibi karşılık vermemektedir. Bir süre sonra Satsuki’nin de okula başlamasından sonra o da artık yetişkinler arasında yerini almıştır. Ormanda yaşayan ruhların amacının zarar vermek olmadığını anlayan Mei, Totoro ve diğerleriyle arkadaşlık yapmaya başlar. Film yer yer sanayileşmeye başlayan toplumun kaybettiği çocukluğa değinir. Bununla birlikte yetişen bireyin ailesi ve çevresiyle ilgili gibi görünsede arada istemsiz bir uçurumun olduğuna dikkat çeker. Yetişkin bireyin sorumluluklarına kapılan insanlar doğanın kendilerine sunduklarını ve kendilerinden beklediklerini unutmaya başlar. Mei tüm bunların arasında yalnızlaşmaya başlamış, tanıştığı Totoro ile ilişkilerini geliştirmeye çalışmış aynı zamanda hasta olan annesiyle ilgilenmeye çalışmaktadır.

Filmin sonuna geldiğimizde ailenin birbirinden uzaklaştığı konular sorun halinden çıkmış mutlu bir aile tablosu çizilmeye başlanmıştır. Komşularında dediği gibi mutlu bir aileye ders niteliğinde musallat olan ruhsat varlıklar artık evi terketmişlerdir. Hayao Miyazaki’nin her yaş grubundan izleyiciye hitaben oluşturduğu film izleyicilerin unutulmazları arasında yerini almıştır.

Komşum Totoro Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Noriko Hidaka

Satsuki (voice)

Hitoshi Takagi

Totoro (voice)

Shigesato Itoi

Tatsuo Kusakabe (voice)

Sumi Shimamoto

Yasuko Kusakabe (voice)

Tanie Kitabayashi

Kanta no obâsan (voz)

Masashi Hirose

Kanta no otôsan (voice)

Yûko Maruyama

Kanta no okâsan (voice)

Shigeru Chiba

Kusakari-Otoko (voice)

Visual Effects

Directing

Writing

Production

Rick Dempsey

Executive Producer

Yasuyoshi Tokuma

Executive Producer

Camera

Mark Henley

Director of Photography

Hisao Shirai

Director of Photography

Sound

Joe Hisaishi

Original Music Composer

Editing

Art

Yōji Takeshige

Background Designer
İlk yorum yapan siz olun “Komşum Totoro”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.