Neşeli Günler (The Sound of Music)

1965175 dk, , ,

Neşeli Günler (The Sound of Music) Konusu

1965 yılında vizyona giren Neşeli Günler uzun metrajlı, ABD – İngiltere ortak yapımı bir film. Müzikal janrasının en başarılı işlerinden birisi olarak kabul edilen Neşeli Günler filmi yaklaşık 3 saat uzunluğunda. Robert Wise’in yönettiği Neşeli Günler filminin senaryosunu Ernest Lehman ve Howard Lindsay yazdı. Başrollerde Julie Andrews, Christopher Plummer ve Richard Haydn yer alıyor.

Filmin Konusu

Neşeli Günler, orijinal adıyla The Sound of Music, Maria’nın hayatını konu ediniyor. Manastırda çalışan Maria oldukça sevecen, mutlu ve hayat dolu bir kadındır. Bulunduğu ortama hiç de uygun olmadığını fark eden Maria için şarkı söylemek adeta kendisini bulma yöntemidir. Her fırsatta dağlara çıkarak şarkılara söyleyen genç kadın bu huyundan dolayı dikkatleri üzerine çeker. Baş rahibenin dikkatini çeken Maria bir gün farklı bir yere yollandığını öğrenir. Karısını kaybetmiş bir kaptanın yanına yollanan Maria artık farklı bir dünyanın içerisindedir. Ama gerek mutlu halleri gerekse de iyi niyetiyle bulunduğu yerde kendisini sevdirmesi uzun sürmez.

Aldığı Ödüller

Tam 5 Oscar kazanan The Sound of Music filmi En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Ses Miksajı, En İyi Kurgu ve En İyi Film Müziği dalında Oscar kazandı. Ödül törenlerine adeta damgasını vuran The Sound of Music, başrolüne ayrıca Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü kazandırdı. Film müzikal kategorisinin en başarılı örneklerinden.

Neşeli Günler (The Sound of Music) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Julie Andrews

Fräulein Maria

Isabelle De Funès

Captain Georg von Trapp

Eleanor Parker

Baroness Elsa von Schraeder

Richard Haydn

Max Detweiler

Peggy Wood

Mother Abbess

Charmian Carr

Liesl von Trapp

Heather Menzies

Louisa von Trapp

Unknown

Boris Leven

Production Design

Ben Nye

Makeup Artist
İlk yorum yapan siz olun “Neşeli Günler (The Sound of Music)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Neşeli Günler