Whiplash Konusu

2014 yılında vizyona giren film New Jersey’de bir stüdyo grubunun yaşadıklarından yola çıkarak sinemaya uyarlanmış ve yönetmenliğini Damien Chazelle tarafından yapılmıştır. Drama türünde nitelendirilebilecek filmin başrolünde Miles Teller oynamaktadır. Diğer oyuncu kadrosuna bakacak olursak Paul Reiser, J.K Simmons, Paul Reiser ve Melissa Benois’in yer aldığını görüyoruz.

New York’ta bulunan bir okulun birinci sınıf öğrencisi olan Andrew Neiman’ın en büyük hayali hayran olduğu Buddy Rich gibi bateri çalabilmektir. Küçük yaştan itibaren çalmaya devam ettiği için okulun en önemli grubunun hocası Terence Fletcher onu grubuna almayı düşünür. Grubun asıl bateristi Carl’dır bu yüzden onu yedek olarak gruba alır. Fletcher karakteri ise öğrencilere sert davranışlarıyla dikkat çeker hatta onları küçük düşürmekten hiç çekinmez. Grup bir gün Whiplash eserini çalmaya çalıştığı sırada Andrew hocasının istediği ritmi tutturamayınca ona sandalye fırlatır. Bu durum Andrew’i hırslandıran bir olay olmuştur. Carl’ın dosyasını kaybettiği bir gün asıl baterist olarak bir yarışmaya katılır. Bu sırada Whiplash şarkısını ezbere çalarak hocasının dikkatini çekmeyi başarır. Hocası Andrew’e kız arkadaşı Nicole’den ayrılmasını bu sayede daha verimli olacağını söylemiştir.

Andrew ayrılığın sonucunda parmakları kanayana kadar bateri çalışır. Bunun verimini yarışmada almayı başarmıştır. Fletcher onu grubun asıl bateristi yapar ancak bir süre sonra Ryan’ı gruba dahil edecek ve onu asıl baterist yapacaktır. Grubun üç bateristi vardır ve Fletcher onları bir sınava tabii tutar ve bu sonuca göre baş baterist tekrar Andrew olmuştur. Bir yarışma için grup yola çıktığında Andrew’in bulunduğu araç kaza geçirir ancak Andrew yaralı bile olsa sahneye yetişmeyi başarmıştır. Fletcher o haliyle onu sahneye çıkarmayı kabul etmez ve sahneden indirir. Bunun üzerine Andrew ona saldırır ve bu olay onun gruptan atılmasına neden olmuştur. Bu arada daha önce kaza geçirmiş ve hayatın kaybetmiş olan Sean’ın aslında Fletcher’in baskıcı tutumundan dolayı psikolojisinin bozulduğu ve intihar ettiği ortaya çıkar. Andrew mahkemede Fletcher’in davranışlarının gerçektende sert ve gurur kırıcı olduğunu söyler. Bunun üzerine Fletcher okuldan uzaklaştırılır ve bir barda müzisyen olarak çalışmaya başlar.

Aradan bir kaç ay geçmiştir ve Andrew Fletcher’in çaldığı barda eski hocasıyla karşılaşır. İkili sohbet ettiği esnada Andrew hocasının okuldan uzaklaşmasına neden olan ifadeyi kendisi verdiğini söyler. Fletcher ondan intikam almak için bir yöntem belirler ve kendisini çalmak için sahneye davet ederecek onun hiç bilmediği bir şarkı çaldırır. Andrew çalamadığı için küçük düşer ancak bir anda çok iyi bildiği caravan parçasını çalmaya başlar ve grubun diğer üyeleride ona eşlik eder. Finalde Andrew solo performansıyla izleyicileri büyülemiştir ve hocası onu eğilerek tebrik eder.

Whiplash Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Camera

Sharone Meir

Fotoğraf Yönetmeni

Production

Jeffrey Stott

Executive In Charge Of Production

Jason Reitman

İdari Yapımcı

Gary Michael Walters

İdari Yapımcı

Jason Blum

Yapımcı

Sound

Dawn Lunsford

Foley Artist

Costume & Make-Up

Heather Plott

Makeup Artist

Nacoma Whobrey

Makeup Department Head

Crew

Mark Riccardi

Stunt Coordinator
İlk yorum yapan siz olun “Whiplash”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.