Mary ve Max Konusu

Senaristliğini ve yönetmenliğini Adam Elliot’un yaptığı animasyon filmi yaşları birbirinden farklı ve birbirinden uzakta yaşayan iki insanın mektuplaşmasını anlatır. Filmi konusu Avusturalya’nın küçük bir kasabasında yaşayan 8 yaşındaki Mary’nin ve Avusturya’lı Max Jerry Horowitzh’in mektup arkadaşı olmasıdır.

Mary alnında doğum lekesi ve siyah gözlükleri olan Avusturalya’nın bir kasabasında yaşayan mutsuz bir kızdır. Çünkü ailesi ona karşı oldukça ilgisizdir. Annesi bir alkolik babasıda ölü kuşlardan koleksiyon yapmaya çalışan biridir. Mary’nin hayattaki en değerli iki şeyi tavukları ve nobletleridir. Max ise New York’ta yaşayan yalnız, yaşlı, ruh sağlığı pek yerinde olduğu söylenemeyen bir savaş gazisidir. O da bir noblet hastadır, birde çikolataların. Hiç arkadaşı yoktur ve doktorların teşhisiyle empati kuramama hastalığına sahiptir. Bir çok farklı işte çalışmayı denemiş ancak bu hastalık yüzünden başarısız olmuştur tabii aşk hayatı da öyle. Mary bir gün rastgele bir mektup yazıp postanede gördüğü adreslerden birine gönderir.

Max dairesine gelen mektuba şaşırır ancak o da karşılık verir. Zaman geçtikçe ikili arasındaki mektupların konusu; iki karakterin içindeki boşlukların yansıması haline gelir. İkili ihtiyaç duydukları sevgiyi birbirlerinin mektuplarında bulmuştur. Max yaşadığı yalnızlığı anlatır, gülümsemekte zorluk çektiğini, obezite toplantısında kendisine ilgi gösteren kadına nasıl davranması gerektiğini bilmediğini, yaşadığı krizleri kısacası hayatındaki temel problemleri. Yaşadığı krizlerin artmasından kaynaklı kliniğe yatırılır ve toplumun içine karışamaz. Bir süre sonra Max’in hayattaki ter arkadaşı Mary olmaya başlar. Benzer problemleri olan Mary’de onu dinler ve tavsiyelerde bulunur sonra kendi problemlerinden bahseder. Aradan yıllar geçer iki dost mektuplaşmaya devam etmiştir ancak beklenmedik bir şey olur ve ikili arasında soğuk rüzgarlar esmeye başlar.

Mary’nin Max sayesinde geçen yıllar içerisinde özgüven problemi ortadan kalkmıştır. Ona güvendiği için tavsiyelerine kulak vermiş ve her adımında başarılı olmuştur. Mary üniversiteyi kazanmış, aşık olduğu adamla evlenmiş ve akademik kariyerinde hızlı adımlarla yükselişine devam etmekteydi. Fakat Max’in kendisine yıllarca anlatmış olduğu sendromun üzerine kitap yazması ve delil olarak Max’in mektuplarını sunması hem izleyiciyi hemde Max’i derin bir sessizliğe götürür. Max bunun karşısında adeta şok geçirir, tutunacak dalı kalmaz ve daktilosundan çıkardığı m harfini Mary’e yollar. Mary yazdığı mektuplara cevap gelmeyince depresyona girer.

Mary ve Max Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Philip Seymour Hoffman

Max Jerry Horovitz (voice)

Toni Collette

Mary Daisy Dinkle (voice)

Eric Bana

Damien (voice)

Barry Humphries

Narrator (voice)

Bethany Whitmore

Young Mary (voice)

Renée Geyer

Vera (voice)

Ian 'Molly' Meldrum

Homeless Man (voice)

Julie Forsyth

Additional Voices (voice)

John Flaus

Additional Voices (voice)

Christopher Massey

Additional Voices (voice)

Carolyn Shakespeare-Allen

Additional Voices (voice)

Michael Ienna

Lincoln (uncredited)

Shaun Patten

Frankston Icebreaker Two (voice)

Leanne Smith

Post Office Customer (voice)

Production

Andrew Mackie

Co-Executive Producer

Richard Payten

Co-Executive Producer

Iain Canning

Co-Executive Producer

Bryce Menzies

Executive Producer

Editing

Sound

Michael Carden

Sound Effects Editor

Frank Lipson

Sound Effects Editor

Andrew McGrath

Sound Re-Recording Mixer

Peter Walker

ADR Supervisor

Directing

Art

Adam Elliot

Production Design

Writing

İlk yorum yapan siz olun “Mary ve Max”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.