Kare (The Square) Konusu

Kare, 2017 yılında aldığı Cannes Film Festivali En İyi Film Ödülü ile o yılın en çok konuşulan filmlerinden birisi olmayı başarmıştı. Yönetmen Ruben Östlund’un içerisine birçok anlam sığdırdığı filmi, beyazperdeye sunulduğu yıl aynı zamanda çok fazla tartışmalara da konu oldu. Kare konusunda eleştirmenler ikiye ayrıldı. Film ya çok beğenildi ya da olumsuz anlamda eleştirildi. Yapılan olumsuz eleştiriler de genellikle, filmin bir anda bu kadar fazla mesaj vermemesi gerektiği yönünde oldu. Genel itibariyle filme bundan daha olumsuz bir eleştiri gelmediğini söylemek yanlış olmaz.

Kare (The Square) filminin konusuna değinmek gerekirse, başrolde modern sanat galerisine kuratörlük yapan Christian adlı karakteri görüyoruz. Modern sanat galerisinin projelerinden olan The Square ile Christian gelen ziyaretçilere insanlara güvenmeli yoksa güvenmemeli sorusunu somut bir dille sormaktadır. Filmin konusu genel itibariyle bu soru üzerine kuruludur ve yaşanan her olayda bir kez daha izleyici kendi içerisinden bu soruyu tekrar eder. Tüm bunlar olurken, toplumun tüm katmanlarına, farklı sınıflarına bir yolculuğa çıkılır ve sorunun cevabı, bu sınıfsal katmanlara göre değişiyor mu ona bakılır. Buna bağlı olarak filmin her sahnesinin dolu geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca Ruben Östlund, bazı sahnelere mizahı da başarılı bir şekilde iliştirerek, kendi tarzında filmi biraz da eğlenceli bir hale getirmeyi amaçlar.

Ruben Östlund, bu filminde toplumda var olan neredeyse tüm sınıflara ışık tutmuş, onları aynı film içerisinde beyazperdeye yansıtmaya çalışmıştır. Bu konudaki başarısını Cannes’dan aldığı Altın Palmiye ile tescillemiştir. 2017 yılının Altın Palmiye’sinin sahibi Kare, bu anlamda sinema dünyasında önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır. Ayrıca filmden sonra filmin müzikleri de uzun bir süre kendisine gündemde yer bulmuş, başarısıyla adından söz ettirmiştir. Altın Palmiye’nin yanında aldığı bazı diğer ödüller şu şekildedir; En İyi Erkek Oyuncu Dalında Avrupa Film Ödülü, En İyi Senarist Dalında Avrupa Film Ödülü, En İyi Yönetmen Dalında Avrupa Film Ödülü, Bodil En İyi Yabancı Film ÖdülüAmerikan Yapımı Olmayan En İyi Film Dalında Robert Ödülü…

Kare (The Square) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Kare (The Square)”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.