Hizmetçi Konusu

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Park Chan-Wook’un yaptığı film 2016 yılında vizyona girmiş psikolojik gerilim türünde bir örnek olarak gösterilebilir. Sarah Waters’ın Finger Smith romanından uyarlanmış ve filmin başrollerinde Kim Min-Hee, Ha Jung-Woong ve Cho Young-Woong yer almıştır. Filmin genel hikayesi Hizmetçi olarak gittiği evde efendisine aşık olan kadının yaşadıkları ele alır.

Film bizi 1930’lı yılların başında Kore’ye götürüyor. Sook-Hee, Japonya’nın sömürgesi altında olan Kore’de hırsızlık yaparak hayatta kalmaya çalışan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Kendisini kont olarak tanıtan birinin planı Sook-Hee’yi Japon Leydisi olan Hideko’nun yanına hizmetçi olarak yerleştirmek ve ikili arasında bir ilişki sağlaması için yardımcı olması. Yalancı kont böylece zengin olan Hideko’nun tüm mal varlığını ele geçirebilecektir. Ancak bir süre sonra beklenmedik bir olay cereyan ediyor ve hizmetçi Sook-Hee efendisi Hideko’ya karşı hissettiklerinin değiştiğini farkediyor. Hideko hizmetçisinin hislerini anladıktan sonra ikili arasında bir ilişki başlıyor ve çevrelerinde dönen oyunların içinde ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Film boyunca hakkında çok fazla bilgi sahibi olabileceğimiz görüntülerde yer almayan Hideko’nun amcası Kouzuki’nin yeğeni üzerinde baskın bir karakter olduğunu anlayabiliyoruz. Kouzuki; erotik romanlar okuyup yaygınlaştırmaya çalışan, yeğeninin kıyafet ve makyaj konusunda söz sahibi olmasını engelleyerek kendi tercihlerini öne süren bir amca. Hideko’nun karar mekanizmasını yönetme görevini üstlenerek bir erkeğin kadın üzerindeki otoritesini çirkin bir karakter canlandırarak Hideko’nun hayatının geri kalanı için radikal planlamalar yapmasına neden olmuştur. Hideko’nun önünde iki seçenek vardır. Birincisi dolandırıcı kont ile evlenerek sosyo kültürel geleceğini garanti altına alabileceği düşüncesiyken diğer seçenek ise aşık olduğu hizmetçi Sook-Hee ile birlikte zengin hayatından vazgeçerek uzaklaşmaktır. Baskı altında kalmış hayatı hislerinin peşinden gitmesi gerektiğini söyler ve tercihini hizmetçiden yana kullanır.

Sinema erotik gerilim olarak eleştirilsede aslında Kore toplumundan genelleme yapılarak bütün dünyayı eleştiri altına alarak kadın cinsinin aile hatta toplum içerisinde imgeleştirildiğini görüyoruz. Fiziksel ve cinsel yönelimleri erkek cinsinin kontrolünde olması gerektiğine inanan bir grup toplama kişisel çabaları ile karşı gelmesi gereken kadın cinsinin öne çıkması gerektiğini görüyoruz.

Hizmetçi Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Directing

Production

Park Chan-wook

Executive Producer

Syd Lim

Producer

Miky Lee

Executive Producer

Camera

Jeong Jeong-hun

Director of Photography

Art

Ryu Seong-hee

Production Design

Sound

Cho Young-wuk

Original Music Composer

Yoon Jong-shin

Music Producer

Costume & Make-Up

Cho Sang-kyung

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Hizmetçi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.