Gökçe Çiçek Konusu

Gökçe Çiçek izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Gökçe Çiçek ve Selman Ali,  birbirlerine aşıktırlar. Bu genç sevgililer Alakuşlar ve Artukbeyler arasında çıkan toprak meselesinin, husumete dönüşmesinden dolayı ayrılmak zorunda kalırlar. Bu iki beylik arasında çıkan problemin çözülebilmesi ve feraha ulaşabilmesi için Gökçe Çiçek’in Artukoğlu Ahmet’le evlenmesi gerekmektedir. Selman Ali, bu karara boyun eğmek zorunda kalır. Bu sırada deprem olur, işler değişir.Dillere destan bir aşkı konu edinen hikaye, bir Göçebe beyliğinde geçmektedir. Sevdalı iki genç  Selman Ali ile Gökçe Çiçek arasına Alakuşlar ve Artukbeyler’in kavgaya dönüşen, toprak meselesi girer.

Meydana gelen bu deprem, beyliklerin tuz ticareti için kullandıkları hayvanları perişan eder. Katırcıoğlu bu durumu fırsat olarak görür ve harekete geçer. Tuz ocaklarını ve tüm ovayı ele geçirmek için ağır bir anlaşmayla beyliklerin huzuruna çıkar. Kendisine engel olmaya çalışan Gökçe Çiçek’ten kurtulmak ister Selman Ali, geçmişte Artukoğlu Ahmet’le evlenmesine boyun eğdiği için, kendisine karşı tepkili olan Gökçe Çİçek’in gönlünü almak için harekete geçer ve Katırcıoğlu’nun elinden de kurtarmak istemektedir sevdiği kadını..

FİLME DAİR:

Oyuncular: Hülya Koçyiğit,  Serdar Gökhan, Tuncer Necmioğlu, İhsan Baysal,  Osman Alyanak, Kamran Usluer.

Yapımcı: Hürrem Erman

Yönetmen: Lütfi Akad

Fim 19. Yüzyılda geçmektedir. Oba Beyleri, Osmanlı topraklarını bölüşmektedirler.

Gökçe Çiçek filmi, Yörük Göçerlerin, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yerleşim sorununu ele alıyor; destansı bir aşk hikayesini de aynı zamanda.

Lütfü Akad’ın sade sinema diili. Diyaloglarda geçen halk deyimleri.  Zalimlerin  halka zorbalığı.  Göçebelerin meşakkatli yaşamları.

Gökçe Çiçek Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Gökçe Çiçek”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Gökçe Çiçek