Çıplak Vatandaş Konusu

Çıplak Vatandaş, 1985 yapımlı uzun metraj bir dram filmidir. Başar Sabuncu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu film, alt metninde onlarca mesaj barındıran ve çarpık sosyo-kültürel yapının göz önüne serildiği değerli bir yapımdır. Başarılı filmin oyuncu kadrosunu ise, Şener Şen, Candan Sabuncu, Zafer Önen, Aliye Uzunatağan, Cüneyt Türel,  Ziya Şimşek, Yudum Yontan, Ersin Ökten, Çiğdem Keresteci, Ergün Işıldar, Cemal Ersüer, Nilgün Akçaoğlu, Müjde Ar, Ayşe Kökçü, Altay Keresteci gibi isimler oluşturmuştur. Başrolde yer alan Usta isim Şener Şen, performansı ile kendisini bir kez daha kanıtlamış ve izleyiciyi kendisine hayran bırakmıştır.

İbrahim adlı dar gelirli ve geçim sıkıntısı çeken bir adamın yaşadıklarını beyaz perdeye aktaran film, yeni bir bebeğin haberi ile başlar. Dört çocuğu ve karısı ile mütevazı bir hayat yaşayan İbrahim, karısından yeni bir bebek bekledikleri haberini alır. Bu haber İbrahim’in dünyasını başına yıkar. Hali hazırda çocuklara yetemeyen adamı geçim sıkıntısı sarar. Daha öncesinde birçok yerde ek iş yapan İbrahim’i zor günler bekler. Bulaşıkçılık, pazarcılık, işportacılık gibi birçok mecrada şansını deneyen ve para kazanamayan adam, gün geçtikçe ağır bir bunalımın pençesine yakalanır. Her geçen gün daha fazla iş arayan ve asla aradığını bulamayan İbrahim, psikolojik olarak bitik bir duruma gelir. Çocuklarına ve eşine bakamadığını düşünen adam, bir gün sinir krizi geçirerek sokaklarda çıplak bir şekilde koşmaya başlar. İbrahim’in  bu davranışı bir çok insan tarafından yadırganırken bazı reklamcıların dikkatini çeker.

Çıplak Vatandaş adı ile tüm mecmualarda çıkan İbrahim, kısa sürede herkesin aradığı, röportaj yapmak istediği biri haline gelir. Bazı reklam ajansları tarafından projelerde yer alması için teklifler alan İbrahim, istemediği kadar çok para kazanmaya başlar. Ancak hayat hiç de beklediği gibi ilerlemeyecektir.

Çıplak Vatandaş Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Çıplak Vatandaş”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.