Salih Kalyon

Aşk Bu Mu?” filminde rol alan oyuncu Salih Kalyon kimdir? Salih Kalyon kaç yaşında? Salih Kalyon aslen nereli? Salih Kalyon dizileri neler? Salih Kalyon filmleri neler? Salih Kalyon ödülleri neler? Salih Kalyon hangi burç? Usta oyuncu Salih Kalyon hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu yazımızda derledik.

Salih Kalyon Kimdir?

Salih Kalyon, 75 yaşındadır. Aslen Trabzonlu olan oyuncu Salih Kalyon’un babası Abdurrahman Kalyoncu, saatçilik yapmak üzere Koldere köyünden yıllar önce Ağrı’ya gittiği için orada doğmuştur.

Salih Kalyon’un eğitim hayatına bakıldığında ortaokuldan sonra tahsiline devam etmediği bilinmektedir. 1964 yılına geldiğinde Salih Kalyon 18 yaşındayken İstanbul’a geldi ve tiyatronun yanı sıra sinema filmlerinde ve dizilerde rol aldı.

Salih Kalyon’un ilk profesyonel anlamda oyunculuğu ise; 1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladığı bilinmektedir. 1964 yılında Salih Kalyon, Asaf Çiyiltepe – Güner Sümer ikilisinin yönettiği Ankara Sanat Tiyatrosu’na girerek Cahit Atay’ın “Sultan Gelin” oyunuyla profesyon el oyuncu oldu. Bir yıl sonra Dostlar Tiyatrosu ile çalışmaya başladıysa da Salih Kalyon, kısa bir süre sonra tekrar AST’a döndü. “Ayak Bacak Fabrikası”, “Kuyruklu Yıldız”, “72. Koğuş”, “Müfettiş”, “Mayın”, “Durand Bulvarı”, “Tozlu Çizmeler”, “Linç” ve “Ana” oynadığı oyunlardan bazıları.

1976 yılında (A.Ç.T.) Ankara Çocuk Tiyatrosu adı altında Salih Kalyon, kendi topluluğunu kurdu ve 20 yıl devam ettirdiği bilinmektedir. 1996 yılında tiyatro çalışmalarına iki yıl ara veren yetenekli oyuncu Salih Kalyon, sonra, 1999 yılında “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?” oyunuyla yeniden sahnelere döndü.

1989-2002 yılları arasında Salih Kalyon, adından çokça söz ettireceği proje “Bizimkiler” dizisinde Sedat rolünde oynadı.

Salih Kalyon, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda, Yılmaz Erdoğan’ın BKM oyuncuları topluluğunda çalıştı.

Usta oyuncu Salih Kalyon, 2008 yılına geldiğinde kendisi gibi oyuncu Tolga Çevik’le “Komedi Dükkanı” adlı eğlence programında beraber oynadı.