Ce qui nous lie Konusu

Özet

Burgonya’ya Dönüş (Fransızca: Ce qui nous lie [Bizi bağlayan şey]; çalışma adı: Le Vin et le vent [Şarap ve Rüzgâr]), Cédric Klapisch’in yönettiği, başrollerinde Pio Marmaï, Ana Girardot ve François Civil’in yer aldığı 2017 yapımı Fransız drama filmidir.

Konu

10 yıl dünyayı dolaştıktan sonra Jean doğup büyüdüğü kasabaya geri döner. Babası hastalanmıştır. Kız kardeşi Juliette ve erkek kardeşi Jeremie ile de bunca zaman sonra ilk kez bir araya gelen Jean, ilişkilerini yeniden güçlendirmeye ve şarapçılıkla uğraşan ailesinin güvenini kazanmaya kararlıdır…

Burgundy’li üç kardeş, babaları hastalandığında birbirleriyle yeniden bağlantı kurmanın bir yolunu bulmak zorundadır. Jean, Juliette ve Jérémie, baskın ve kontrolcü bir baba tarafından bağcılık ve üretim sanatında eğitilmişlerdir. Jérémie (yerel halktan biriyle evlendi) ve Juliette yetişkinliklerinde bağlara yakın kaldılar, ancak Jean dünyayı sırt çantasıyla dolaşarak ve kız arkadaşı Alicia ile tanıştığı Şili’de şarap endüstrisinde çalışarak ve sonunda Avustralya’da onunla birlikte bir bağ satın alarak ayrıldı. Fransa’da annesinin ölümünü kaçırır, çünkü aynı gün Avustralya’da oğlu doğmaktadır. Ayrılışından 10 yıl sonra, babası hasta olduğu için (kısa süre sonra ölür) karışık duygularla Fransa’ya döner. Olay örgüsü onun geçmişle, babasıyla ve Alicia ile olan ilişkisiyle hesaplaşması etrafında döner.

Geçmiş ve şimdiki zaman, üzüm bağları ve aile evinin içinde ve çevresinde geçen çeşitli çocukluk ve yetişkinlik sahnelerinde birbirine bağlanır. Birkaç olay örgüsü iç içe geçer: 1) Babalarının ölümü üzerine kardeşler mülkü ortaklaşa miras alırlar, yani geleceği konusunda anlaşmak zorundadırlar ve ödeyemeyecekleri büyük bir veraset vergisi borçları vardır. Jean başlangıçta tüm mülkü satmak ister, böylece vergiyi ödeyebilecekler ve Avustralya’daki ödenmemiş borçlarını temizleyebilecektir. Ardından Jérémie’nin sevimsiz kayınpederi en iyi arazilerden bazılarını satın almaya çalışır. Ve sonunda üç kardeşi de tatmin edecek karmaşık bir kiralama anlaşmasına varılır. 2) Jean babasının kendisinden nefret ettiğine inanır, ancak ölümünden sonra açılmamış bir mektup aracılığıyla durumun böyle olmadığını öğrenir. 3) Jean’in Avustralya’da Alicia ile olan ilişkisi kırılgandır. Juliette, ayrılma kararlarına rağmen Jean’in Alicia’yı hâlâ sevdiğine inanır ve bu yüzden Alicia’ya telefon eder. Alicia filmin sonlarına doğru oğullarıyla birlikte Fransa’ya gider ve barışırlar. Avustralya’da birlikte yaşamaya karar verirler. 4) Jérémie kayınvalidesi tarafından hor görülür ve karısı Océane ve oğullarıyla birlikte onların kulübelerinden birinde yaşar. Sonunda kendi evlerine taşınırlar ve iş ve destek tekliflerini reddederler.

Juliette’in romantik hayatı, üzüm ve şarap üretiminin yıllık döngüsü, hasat tarihi ve kimin en iyi bağcılık becerilerine sahip olduğu (Juliette ve Jean olduğu ortaya çıkar, eski nesil değil) ile ilgili alt planlar vardır.

Oyuncular

Jean rolünde Pio Marmaï
Juliette rolünde Ana Girardot
Jérémie rolünde François Civil
Marcel rolünde Jean-Marc Roulot
María Valverde, Jean’in kız arkadaşı Alicia rolünde
Yamée Couture, Jérémie’nin karısı Océane rolünde
Lina rolünde Karidja Touré
Chantal rolünde Florence Pernel
Anselme rolünde Jean-Marie Winling
Éric Caravaca genç baba rolünde
Sarah Grappin genç anne rolünde
Marouan rolünde Tewfik Jallab
Üzüm toplayıcısı olarak Cédric Klapisch

Ce qui nous lie Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Ce qui nous lie”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Ce qui nous lie