Beyaz Balina Konusu

Beyaz Balina izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Bir tarafta ailesi tarafından sevilen ve ilgi gösterilerek büyütülen çocuk. Ancak bir gün ailesini kaybetmesi sonucunda köy hayatı yaşamak zorunda kalır. Köyde yaşayan dedesinin yanına gider. Bu küçük kahraman hiç alışık olmadığı bir köy hayatı içerisinde kendini sorgulamaya başlar. Köyde Ahap isimli yaramaz mı yaramaz, ailesi tarafından ilgisiz yetiştirilmiş bir çocuk vardır. Aslında Ahap’ın yaramaz olmasında yatan asıl etmen ise ailesi tarafından istenilen ilgiyi görememesidir. Diğer çocuk ise Ahap’ın tersine, aile ilgisine alışık, ve aile sevgisi içerisinde büyümüş bir çocuktur. Oldukça zıt hayata sahip olan bu iki çocuk, bir gün beyaz bir balina sonucunda hayatları birleşir. Moby Dick (Beyaz Balina), Herman Melville’nin Kaptan Ahap’ın beyaz balina peşinde yaşadığı maceraları anlatan bir kitaptır. Bu çocuklar ise bu kitaptaki baş kahramanları kendileri ile özdeşleştirirler. Ailesini kaybeden çocuk, kendi kendine yüzerken denizde hedef haline gelen balina, Ahap ise kendisinden bacağını alan bu balinaya karşı beslediği kin ve öfkenin peşine atılan macerayı ele alır. 

Her iki çocuk arasında var olan farklılıklar 

Ahap’ın küçük bedeni nefret duygusu, cesaretten daha baskın olduğu söylense yanlış olmaz. Çünkü ailesi tarafından ilgisiz ve sevgisiz büyüme aynı zamanda sürekli şiddet görme Ahap’ı öfkeli bir insan olma yoluna iter. Diğer çocuk ise oldukça sessiz, kendi halinde bir çocuktur. Bu sebepten dolayı sevgi ortamında büyümüş ancak ailesini kaybetmiş olan çocuk beyaz balina kendisi olduğu söylenebilir. Filmde geçen Ahap ise her ne kadar beyaz balinaya karşı duyduğu nefretten söz etse de ve bu nefret Ahap’ın gözlerini kör etse de, beyaz balinaya karşı duyduğu nefretten söz ediyor olsa da, beyaz balinanın kendisinin yaşam amacı ve hayatta tutunmasını sağlayan en büyük sebep olduğunu da unutmamak gerekmektedir. 

Küçük kalpler etrafında dönen film

Her iki çocuk arasındaki ilişki ise aynı şekilde dostluk ve nefret duyguları arasında devamlı gidip gelen bir ilişkidir. Ahap başlarda kendi düzeninin bozan diğer çocuktan nefret etse de bu nefret arada bir tekrar edip duracak. Fakat zamanla Ahap’ı dizginleyen ve onu sakin, duygusal bir insan olmaya iten bir kişi olarak hayatında yer etmeye devam edecek. Her iki küçük kalp etrafında gelişen tüm bu yaşanmışlıklar, dostluk kavramı ile beraber nefretin nasıl sevgiye dönüştüğünü konu alır. 

Beyaz Balina Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Barry Bostwick

Captain Ahab

Renee O'Connor

Dr. Michelle Herman

Matt Lagan

Capt. John 'Boomer' Enderby

Adam Grimes

Lt. Commander Starbuck

Dean Kreyling

Admiral De Deers

Jay Beyers

Young Boomer

Carl Watts

Captain Pollard

Thom Rachford

Captan Chase

Carlos Antonio

Captain Macey

Writing

Crew

Alexander Yellen

Photoscience Manager

Directing

İlk yorum yapan siz olun “Beyaz Balina”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.