Al Capone Konusu

Özet

Al Capone, Richard Wilson tarafından yönetilen, Malvin Wald ve Henry F. Greenberg tarafından yazılan ve Allied Artists tarafından yayınlanan 1959 yapımı biyografik bir suç drama filmidir. Başrolde Al Capone rolünde Rod Steiger vardır.

Tamamlanan film, Capone’un deglamorize edilmiş tasviriyle dikkat çekmiştir.

Konu

Chicago, 1919: Genç Al Capone mafya babası Johnny Torrio için çalışmaya başlar. Torrio’nun en iyi adamı olan ve gizlice Torrio’nun maaş bordrosunda yer alırken Birinci Bölge’de iş ve politika yürüten “Big Jim” Colosimo ile tanışır.

Bir yıl sonra yürürlüğe giren içki yasağı, Torrio ile Dean O’Banion, George “Bugs” Moran ve Earl “Hymie” Weiss gibi diğer gangsterlerin kaçak içki ve bira ticaretinde kâr elde etmek için rekabet etmelerine neden olur. Torrio’nun rakipleri Colosimo ve yandaşlarını öldürtmek için komplo kurar.

Reformcu bir belediye başkanı seçilir, böylece Torrio ve Capone operasyon merkezlerini birkaç mil ötedeki Cicero’ya taşırlar. Capone ayrıca O’Banion’u öldürtür ve Colosimo’nun adamlarından birinin dul eşi olan Maureen Flannery’ye talip olur.

Weiss ve Moran, Torrio’nun vurulmasını emrederek iyiliğe karşılık verir. Capone, Weiss’ı öldürerek ve şehirdeki tüccarları “koruma” için para ödemeye zorlayarak misilleme yapar. Chicago polisinde bir çavuş olan Schaefer, yüzbaşılığa terfi eder ve kan dökülmesine ve haraca son verip Capone’u parmaklıklar ardına koymaya yemin eder.

Polislerin baskısıyla Keely adında sahtekâr bir gazeteci Schaefer’a rüşvet vermeye çalışır ama başaramaz. Olaylar yatışana kadar Capone’u Florida’ya taşınmaya ikna eder. Capone, güvenli bir mesafeden, Moran’ın birkaç adamının Chicago’daki bir garajda vurularak öldürüldüğü Sevgililer Günü Katliamı’nı planlar.

Capone ve Moran ateşkes ilan eder, ancak Keely’nin Moran’ın kendisini öldürme planına yardım ettiğini öğrenince Capone bunun yerine muhabirin hayatına son verir. Maureen sonunda Capone’un yolsuzluk ve şiddetine doyarken, artık bir müfettiş olan Schaefer ve federaller Capone’u nihayet hapse atmanın bir yolunu bulurlar – vergi kaçakçılığı suçlamasıyla Alcatraz’da 11 yıl hapis cezasına çarptırılır.

Oyuncular

Al Capone rolünde Rod Steiger
Johnny Torrio rolünde Nehemiah Persoff
Maureen Flannery rolünde Fay Spain
Koca Jim Colosimo rolünde Joe De Santis
Mac Keely rolünde Martin Balsam (Jake Lingle’a dayanarak)
Schaefer rolünde James Gregory
Murvyn Vye, Bugs Moran rolünde
Bones Corelli rolünde Sandy Kenyon
Solak rolünde Clegg Hoyt
Polis Memuru rolünde Jack Orrison

Al Capone Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Fay Spain

Maureen Flannery

Martin Balsam

Mac Keeley, reporter

Nehemiah Persoff

Johnny Torrio

Murvyn Vye

George 'Bugs' Moran

Arno Wilms

Dion O'Banion

Unknown

Lucien Ballard

Director of Photography
İlk yorum yapan siz olun “Al Capone”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Al Capone