en iyi dram filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi 10 dram filmi

 

Bu liste, sinema tarihinde unutulmaz anlar yaşatan ve izleyicilere derin duygusal deneyimler sunan 10 başyapıtı bir araya getiriyor. Her biri etkileyici hikayeleri, üstün oyunculuk performansları ve sıra dışı sinematografiyle dikkat çeken bu dram filmleri, insanların iç dünyasına dokunuyor ve izleyicileri duygusal bir yolculuğa çıkarıyor. Yerli film izle  Bu filmler, hayatın karmaşıklığını, aşkın gücünü, kayıpların acısını ve insanın derinliklerinde saklı olan duygusal çatışmaları ustalıkla ele alıyor. 

İzleyicileri etkileyen bu filmler, unutulmaz karakterlerin hayatlarına tanık olmanızı sağlıyor ve sinemanın gücünü gösteriyor. Bu listede yer alan filmler, sinemaseverler için unutulmaz bir deneyim sunuyor ve duygusal bir yolculuğa çıkmak isteyen herkesi büyülüyor. En iyi filmleri izlemek için: 

 

Esaretin Bedeli / Is Shawshank Based 9,3/10

Tim Robbins ve Morgan Freeman In rol aldığı 1994 yapımı filmdir. Esaretin Bedeli filmi Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti isimli kitaplarından uyarlanan film, masum olduğunu savunmasına rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle Shawshank Devlet Cezaevi’nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı Andy Dufresne Nin hikâyesini konu alır

Esaretin Bedeli filmi
Esaretin Bedeli filmi

Schindler’in Listesi 9/10

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’in oturduğu, 1993 ABD yapımı bir filmdir. Başrolde Almanyaya iş kurma amacıyla gelen  Oskar Schindler vardır. Schindler’in Listesi filmi Oskar Schindler’in II. Dünya Savaşı esnasında Naziler’in uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Polonya Yahudisinin kurtarılmasındaki etkilerini konu alır.

Schindler'in Listesi 9/10
Schindler’in Listesi 9/10

The Green Mile / Yeşil Yol 8,6/10

1999 yılında çekilen bir dram filmi olan The Green Mile Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Yeşil Yol filmi duygulu ve karmaşık iç dünyasının aksine dışarıdan ürkütücü görünüme sahip olan Coffey, bazı doğaüstü güçlere sahiptir. Coffey, iki küçük kıza tecavüz edip öldürmekten idama mahkum olmuştur. Filmde hapishanedeki infaz odası baş gardiyanı olan Paul Edgecomb ile ikisinin arasında başlayan diyalog ve yaşanan olaylar anlatılır.

 

Yeşil Yol Filmi
Yeşil Yol Filmi

Bir Ayrılık / A Separation  8,3 /10

Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü alan İran yapımı filmdir. Bir Ayrılık filmi Boşanmak aşamasında olan Nadir ve Simin, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşmesi ve çözüm aramaktadırlar. Nadir’in kendi ayakları üzerinde kalmaya çalışırken bir yandan da kızına ve Alzheimer hastası babasına bakma çabaları, nihayetinde de babasıyla ilgilenmesi için bir kadın tutması, filmin ana ekseni. 

 

Bir ayrılık filmi
Bir ayrılık filmi

Cennetin Çocukları / Children of Heaven  8,2/10

1997 yılında çekilen filmde iki kardeşin masum hikayesinden bahsedilir. Cennetin Çocukları filmi hasta anneleri ve günlük işlerde çalışan, maddi imkansızlıklar içinde büyüyen iki kardeşin hikayesi anlatan bu film ile hemen bağ kuracaksınız.

Cennetin Çocukları filmi
Cennetin Çocukları filmi

 

Babam ve Oğlum / My Father and My Son  8.2/10

Yönetmenliğini Çağan Irmak”ın yaptığı 2005 yapımı dramatik komedi filmidir.  Babam ve Oğlum filmi babası dışında tanıdığı akrabasını tanımayan annesini daha önce hiç görmemiş Denizin hikayesi.Deniz 12 Eylül darbesinin dağıttığı hayatlardan birinde yetişmektedir. Deniz beklemediği bir anda babasıyla tanımadığı dedesinin yanında küçük bir kasabada yaşamaya başlar.

Babam ve Oğlum filmi
Babam ve Oğlum filmi

 

Turtles Can Fly / Kaplumbağalar da Uçar 8/10

Film Irak-Türkiye sınırında bulunan Kürt mülteci kampında geçmektedir. Kaplumbağalar da Uçar filmi 2004 yılında çekilen filmin yönetmenliğini Bahman Ghobadi yapmıştır. 

Savaş  mağduru  çocukların yaşamını anlatan filmi izlerken gözlerinizin dolmasına   engel olamayacaksınız. 

 

Kaplumbağalar da Uçar
Kaplumbağalar da Uçar

       

Çizgi Pijamalı Çocuk / The Boy in the Stripped Pyjamas 7.7/10

Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası Bruno’nun babasını görevli olarak  Polonya’ya gönderir. Filmde Bruno ile  toplama kampı Auschwitz’deki bir Yahudi olan Shmuel’in arkadaşlığ ele alınır. Çizgi Pijamalı Çocuk filmi sizleri acı gerçeklerle yüzleştirecek. 

 

Çizgi Pijamalı Çocuk filmi
Çizgi Pijamalı Çocuk filmi

Barda 7/10

Barda 2006 yapımı bir Türk filmidir. Başrolünde Nejat İşler’in oynadığı filmin türü polisiye dramdır. Adalet, suç ve ceza kavramlarını izleyicilere tartışmaya  açarken daha önce görülmemiş bir şiddet anlatımı vardır.

Barda filmi
Barda filmi

 

Annemin Şarkısı / Song of My Mother  6,5/10

Annemin Şarkısı filmi İstanbul ve Ağrıda çekimleri gerçekleşen 2013 yapımı Türk filmidir. Zorunlu göçten sonra kentsel dönüşüm çalışmalarıyla beraber ikinci bir göçe zorlanan anne ve oğlunun samimi hikayesinin anlatıldığı filmdir.

Annemin şarkısı filmi
Annemin şarkısı filmi

        

        

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir