Kaplumbağalar da Uçar (لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند)

200598 dk

Kaplumbağalar da Uçar (لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند) Konusu

Kaplumbağalar da Uçar, Irak savaşından sonra Irak’ta çekilen ilk filmdir. İran ile Fransa’nın ortak yapımcılığında Türkiye sınırında mayın toplayarak hayatlarını sürdüren çocukları anlatmaktadır. Kürt mülteci kampında bu şekilde hayatlarını sürdüren çocukların yaşam mücadelesini işler. Bu film, 2004 yılında Bahman Gobadi tarafından çekilmiştir. Sarhoş Atlar Zamanı filmi ile adını duyuran Gobadi, bu filmde de nitelikli bir iş çıkarmıştır.

Savaş ortamında çocuk olmanın ne denli şartlar gerektirdiğini vurucu bir şekilde işlemiştir. Kaplumbağalar da Uçar, gittiği pek çok festivalden ödülle dönmüştür. Gobadi filmi diktatör ve faşistlerin politikalarına kurban edilen tüm masum çocuklara armağan etmiştir. Bu da yaptığı işi sosyal fayda olarak görmesi ile de filmi öne çıkaran bir detay olmuştur. Savaş ortamındaki çocukların nasıl bir hayat sürdüğünü ve mülteci problemlerini gözler önüne serer. Bu sayede Kaplumbağalar da Uçar, pek çok alanda en iyi yabancı film seçilmiştir. Berlin, Rotterdam, San Sebastian gibi ünlü film festivallerinden ödüller almıştır.

Dram filmi sevenler için izlenilebilecek başarılı bir yapıt olan film, savaşın yıkıcı etkisi işlemektedir. Bunun yanında psikolojik buhranını da çocukların üzerinde nasıl göstereceğini ayyuka çıkarmıştır. Gerçeklerin farkında olmayan ve Amerika hayranlığına devam eden küçük çocukların nasıl kendileri gibi hayatlarının da paramparça olduğunu işleyen bir film olarak karşımıza çıkan Kaplumbağalar da Uçar, kaliteli bir dram filmi izlemek isteyenler için ilk sırada tercih edilmesi gereken filmler arasındadır.

Kaplumbağalar da Uçar (لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Sound

Hossein Alizadeh

Original Music Composer
İlk yorum yapan siz olun “Kaplumbağalar da Uçar (لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Kaplumbağalar da Uçar