Kapışma Konusu

Senaryosu Guy Ritchie tarafından yazılan ve yönetilen film 2000 yılı aksiyon filmidir. Başrolde ünü iki aktör Jason Statham ve Brad Pitt’i görüyoruz. Aksiyon suç türünde son yılların en önemli filmleri arasında yerini almaya başaran film Londra’nın suç örgütleri dünyasında gerçekleşen hikayeleri ele almaktadır.

Jason Statham’ın canlandırdığı Türk, annesi ve babasının tanıştıkları uçağın kaza yapması sonucu ona bu ismi takılan bir karakterdir. Tommy karakteri ise adının bir silahtan geldiğini söyleyen aslında eski bir baletin ismine sahiptir. Tommy yasa dışı gizli boks maçları düzenleyerek geçimini sağlamaktadır. Tuğla Kafa karakteri ekonomik durumlarından dolayı düşmanlarını kendi adamlarına öldürtüp domuzlara yem eden mafya babasıdır. Bu plan doğrultusunda kendilerine para ve başarı kazandıracak bir turnuva düzenlemektedir. Tuğla Kafa, sadece kendi koyduğu koşullar gerçekleşirse bu dövüşün gerçekleşeceği ve bunun için iyi bir karavan bulunmasını ister. Türk karavan bulması için Tommy ile görüşür. Tommy ve boksörü bir silahla birlikte çingenelerden karavan satın almaya giderler.

Çingeneler ona kötü bir karavan verir ve çatışma çatışma yaşanır. İrlandalı çingene Mickey O’Neil, Tommy’in boksörünü bir vuruşla etkisiz hale getirir. Türk bu olayı öğrenir ve Mickey’i bu dövüşe katılması için ikna etmeye çalışır. Tuğla Kafa bir şart koyar Mickey maçın dördüncü raundunda nakavt olması gerekmektedir ancak beklenen olmaz. Mickey’in ailesinden zorlukla izin alan ikili onun artık kendi boksörleri olmasını ister. Dördüncü raundun sonunda Mickey kazanır ancak bu olay Türk ile Tommy’i içinden çıkılması zor bir duruma sürükler. Dört Parmak lakaplı Franky, devamlı olarak tehlikeli kişilerle kumar oynayan bir kuryedir ve aynı zamanda elmas hırsızlığı yapmaktadır.

Patronu Avi’nin isteği üzerine bir elmas çalmasını ve onu Londra’da satmak amacıyla birlikte orada buluşmasını söyler. Franky, Londra’da yine gereksiz bir kumar bahsine girer ve Boris’le onun kendi adamları tarafından soyulur. Bir süre sonra Tuğla Kafa’da olaya karışır ve elmas farklı çetelerin elinde dolaşmaya başlar. Birbirinden farklı görünsede bu farklı hikayelerin kahramanları ortak bir noktada buluşur ve aksiyon dolu dakikalar başlar.

Kapışma Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Brad Pitt

Mickey O'Neil

Vinnie Jones

Bullet Tooth Tony

Benicio del Toro

Franky Four Fingers

Rade Šerbedžija

Boris "The Blade" Yurinov

Alan Ford

Brick Top Polford

Mike Reid

Doug "The Head" Denovitz

Ade

Tyrone

Directing

Camera

Tim Maurice-Jones

Director of Photography

Production

Steve Tisch

Executive Producer

Stephen Marks

Executive Producer

Peter Morton

Executive Producer

Sound

John Murphy

Original Music Composer

Art

Hugo Luczyc-Wyhowski

Production Design

Editing

Les Healey

Co-Editor

Costume & Make-Up

Verity Hawkes

Costume Design

Barrie Gower

Prosthetics Sculptor
İlk yorum yapan siz olun “Kapışma”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.