Zübeyde, Analar ve Oğullar

2023100 dk, ,

Kahraman doğulur mu yoksa yetiştirilir mi?

Zübeyde, Analar ve Oğullar Konusu

Zübeyde: Analar ve Oğullar, şimdiye kadar çok fazla yer verilmeyen bir hikayeye odaklanıyor. Üzerine sayısız film, belgesel vb çekilen Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatına, bir de annesinin yaşadıklarından bakılıyor. Hakkında sayısız rivayet olan Zübeyde Hanım, Gençlik halleri, acıları, mücadelesi ile seyirciye aktarılıyor.

Zübeyde Hanım’ın gençlik zamanlarından başlayan film, tüm hayatını mümkün olduğu kadarıyla göstermektedir. Selanikte yaşayan ve henüz genç bir kadın olan Zübeyde, 6 çocuk annesi mücadeleci bir kadındır. Zamanla çocuklarından dörtünü, ardından da eşini kaybeder. En son eşinin kaybından sonra mecburen ağabeyinin yanına taşınır. Geriye kalan iki çocuğunun istikbali için mücadele eder. Kalan iki çocuğu Mustafa Kemal ve Makbule’den başkası değildir.

Zorluklarla geçen senelerin ardından Mustafa Kemal, kurtuluş mücadelesini başlatır. Onun yaşadığı zorlu mücadelenin yanı sıra Zübeyde Hanım’ın da başından geçen talihsiz olaylar dizisi seyirciye aktarılmaktadır. Gençliğinden yaşlılığına bir kadının mücadelesini ve öyküsünü konu edinen film de, Zübeyde hanım karakterini Aslıhan Güner canladırmaktır. Başarılı oyuncu, performansıyla göz doldurmayı başarıyor.

Alican Yücesoy’un Mustafa Kemal Atatürk performansı ise takdire şayan. Çok az bir makyaj ve çalışma ile Atatürk’e çok benzeyen bir görüntü ortaya çıkarılmış. Cumhuriyetin 100. yılına armağan edilen film, tarihin tozlu sayfalarında, bilinmeyen ve gösterilmeyen pek çok hikayeye ışık tutuyor. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatına ve geçmişine bambaşka bir pencereden bakma olasılığı sağlıyor.

Zübeyde, Analar ve Oğullar Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Zübeyde, Analar ve Oğullar”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Zübeyde, Analar ve Oğullar