Gulyabani Konusu

Gulyabani izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

2013 yılı yapımı, korku türündeki filmin yönetmenliğini Orçun Benli yapmıştır. Genç yönetmenin 2. filmidir. Film, Türk korku filmi türüne yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamıştır. Filmde korku ile komedi komediyi birleştirerek bu türde orijinal bir film gerçekleştirmiştir.. Korkulan şeyin insanın başına gelmesi filmin alt metinlerinden biridir. Türk kültürünün bir korku karakteri olan Gülyabani efsanesini konu edinmiştir.
Güneş, Aslı ve Yasemin adında 3 kadın fantastik türde film yazmak için ormanda bulunan , yapımcılarının av evini ziyaret ederler.Filmin başrolünde oynayacak Duygu’da onlara eşlik eder. Aralarında bazı kişisel problemler yaşayan kadınlar bu evde bunları çözmeye çalışacaklardır ve filmi yazmak için bu evden daha iyi bir yer bulamayacaklarını düşünürler.

Eve yerleşirler ve filmin senaryosu hakkında çeşitli bilgi alışverişlerinde bulunurlar. Kendi korkularından yola çıkarak filmi yazmaya çalışırlar. Kapalı bir alanda hapsolmak, kayıp olmak, ya da boğulmak gibi korkulara sahip olduklarını konuşurlar.Daha sonra evin bulunduğu mekanı keşfe çıkarlar ve oranın ruhunu anlamaya çalışırlar. Burada yaşayan falcı bir kadın kadınları ziyarete gelir.

Onlara tahmin etmedikleri olaylara neden olacak bir Gülyabani efsanesi duyarlar. Falcı kadın daha önce bu köye musallat olan, insan mı hayvan mı olduğu belli olmayan bir yaratığı gördüğünü söyler. Yaşanacak olaylardan korkan falcı diğer kadınlardan acilen köyden gitmeleri gerektiğini söyler.İlk başlarda bu hikaye onlara inandırıcı gelmez ve ciddiye almazlar. Bunların korku filmlerinde yaşanan klişe şeyler olduğunu düşünerek dalga geçerler.
Zamanla efsanede anlatılan, o bölgede yaşayan Gülyabani’yi kendi elleriyle uyandırdıklarını farkedeceklerdir. Filmin komedi unsuru ise köyde yaşayan ve kızlara musallat olan insanlardır. Köylü insanlar oldukça doğal, Gülyabani efsanesine inanmış ve korkan karakterlerdir. Köye gelen bu şehirli kadınlar ise onlara göre yapay cümleler kuran insanlardır.

Üç köylü erkek, kadınları korkutmak ve onları kendilerine yaklaştırmak için çeşitli oyunlar oynamaya başlarlar. Kadınlar etrafta dolanırken bir kuyu bulurlar. Kuyunun kapağının neden kapatıldığını merak etmeye başlarlar ve kuyunun kapağını açarlar. Böylece içinde uyuyan Gülyabani serbest kalır ve Gülyabaninin ilk kurbanları bu üç köylü olur.

Gulyabani Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Gulyabani”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.