Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması (Remake, Remix, Rip-Off – Kopierkultur und das türkische Pop-Kino)

201496 dk

Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması (Remake, Remix, Rip-Off – Kopierkultur und das türkische Pop-Kino) Konusu

Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması (Remake, Remix, Rip-Off – Kopierkultur und das türkische Pop-Kino) izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Türk sinemasının geçirdiği evreleri, maddi-manevi zorlukları, dönemi bizzat yaşayan oyuncu, yönetmen, müzisyen, ve yapımcıların insan üstü mücadelelerini, röportajlarla vermektedir belgesel. Yeşilçam sokağındaki yapımcıların çalışma biçimleri. Halkın ilgi gösterdiği filmler, yazlık sinemalar, bol mendil tüketilen acıklı filmler, kahkahaları salonlarda inleten komediler, ileri ki yıllarda bol müzik, bol gözyaşı olan şarkıcı, türkücü filmleri. Hollywood’dan adapte edilen konular. Yapımcı Memduh Ün’ün tanıklıkları. Çetin İnanç, Yılmaz Atadeniz gibi avantür sinemanın önemli isimlerinin girişimleri. Çetin İnanç’ın bol aksiyonlu, bilim-kurgulu, kavgalı, silahlı, kovalamacalı filmlerine getirilen eleştirilere dair sözleri. Cüneyt Arkın gibi Türk Sineması’nda sayısız türde filmde çalışmış, önemli bir starın o dönemlere dair ifadeleri.

Aydemir Akbaş’ın Yeşilçam’daki senaryo ve hikayelerin neden hep aynı konuların çevresinde döndüğüne ve Amerikan sinemasından aktarıldığına dair, önemli bir tespitleri: Üç, Dört senaristin bütün senaryoları yazdığı ve bu durumun sinemayı kısır döngüye soktuğuna dair ifadeleri. Parasal sıkıntılar, teknik anlamda yetersizlikler, kamera arkasındaki yaratıcılığı mecburen arttırır ve çekim için icatlar yapılır. Yurtdışından alınan müziklerin filmlere adaptasyon süreçleri seslendirmen, oyuncu Kunt Tulgar tarafından belgeselde gösterilir.

Yeşilçam’ın ilk yıllarından, Laurel and Hardy uyarlamalarına Dünyayı Kurtaran Adam’a, Türk kovboy filmlerinden, Süpermen’e, Metin Erksan’ın Şeytan’ından Yılmaz Güney’e, toplumsal arayışlara. Fatma Girik, İzzet Günay, Kayhan Yıldızoğlu gibi önemli yıldızların Türk Sineması’na dair tanıklıklarına şahit oluruz belgeselde. Ayrıca sinemaların çıkmaza girdiği yıllarda, erotik filmlerin ilgiyle karşılanıp, salonları doldurduğu yıllardan görüntüler ve röportajlar da vardır. Duygu Sağıroğlu gibi önemli sinemacılarında röportajları da yer almaktadır. Ünlü sinema yazarı ve tarihçisi: Giovanni Scognamillo’nun önemli tespitlerine yer verilmiştir. Yeşilçam’ın kavgacıları, figüranları ve pek çok sinema emekçisinin de değerli tanıklıklarına yer verilir belgeselde.

Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması (Remake, Remix, Rip-Off – Kopierkultur und das türkische Pop-Kino) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması (Remake, Remix, Rip-Off – Kopierkultur und das türkische Pop-Kino)”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması