Yılmaz Duru

Oyunculuk

Directing

1973

Namus Borcu

- Director

Acting

1967

Bin Yıllık Yol

- Director

Beyoğlu Piliçleri” filminde rol alan oyuncu Yılmaz Duru kimdir? Yılmaz Duru kaç yaşında? Yılmaz Duru aslen nereli? Yılmaz Duru dizileri neler? Yılmaz Duru filmleri neler? Yılmaz Duru ödülleri neler? Yılmaz Duru hangi burç? Başarılı yönetmen, oyuncu, dansçı, müzisyen, senarist ve yapımcı Yılmaz Duru hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu yazımızda derledik.

Yılmaz Duru Kimdir?

Adanalı olan başarılı oyuncu Yılmaz Duru, Aslan burcuydu ve 80 yaşında öldü.  Yılmaz Duru sevenleri tarafından; yönetmen, oyuncu, dansçı, müzisyen, senarist ve yapımcı olarak tanınıyordu.

1944–2010 yılları arasında usta oyuncu Yılmaz Duru, aktif olarak görsel sanatın içinde yer aldı ve 69 sinema filminde rol alırken ve 37 sinema filmini yönettiği bilinmektedir.

Yılmaz Duru’nun oyunculuk kariyerine bakıldığında; 1933 yılında sahnelenen Ses adlı operet ile başlayan genç isim 1940’lı yıllara geldiğinde bir süre şarkıcılık yaptıktan sonra sinema sektörüne adım attığı bilinmektedir.

1950 yılında adından çokça söz ettiren Yılmaz Duru, Çete adlı sinema filmi ile beyaz perdeye adımını attı. Başarılı oyuncu Yılmaz Duru, 1950–1996 yılları arasında ise aralarında Hancı, Beni Şafakta Vurdular, Dünya Kadınla Güzel gibi çok ünlü filmlerinde dahil olduğu 69 filmin kadrosunda oyuncu olarak farklı karakterlere hayat verdi.

Oyunculuğunun yanı sıra adından iyi bir dansçı olarak da söz ettirmeyi başaran Yılmaz Duru, A.B.D.’ye giderek burada ülkede dans öğretmeni olarak çalıştığı söylenmektedir. Dans ederken de sinema ve T.V. dalında eğitim alarak kendisini geliştiren Yılmaz Duru, Türkiye’ye dönmesinin ardından Tura Film adlı bir sinema şirketi kurdu. Pekçok alanda adından söz ettiren Duru, yapımcı ve yönetmen olarak Türk sinemasına önemli katkılarda bulundu.

Yılmaz Duru’nun Aldığı Ödüller

967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi 1. Dram Filmi Ödülü, Zalimler

1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yönetmen Ödülü, Zalimler

1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi 1. Film Ödülü, İnce Cumali

1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yönetmen Ödülü, İnce Cumali

1969 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi 2. Film Ödülü, Bin Yıllık Yol

1970 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi 3. Film Ödülü, Büyük Öç

4. Adana Altın Koza Film Şenliği – 1972, En İyi Yönetmen, Kara Doğan

34. Antalya Film Şenliği – 1997, Yaşam Boyu Onur Ödülü