Ce jour-là Konusu

Özet

O Gün (Fransızca: Ce jour-là), Şilili yönetmen Raúl Ruiz tarafından yönetilen 2003 yapımı İsviçre-Fransız kara komedi filmidir. Film 2003 Cannes Film Festivali’ne katılmıştır.

Konu

Genç ama zihinsel olarak bilinçsiz bir kadın olan Livia, önemli bir servete sahip geniş bir eyalette yaşamaktadır. Defterlerine yazdığı ve yabancılarla paylaştığı sanrısal vizyonlardan muzdarip olduğu, biraz çocuksu davranışlarıyla ortaya çıkar.

Mirasını biriktirmek için bir fırsat gören babası ve çevresindeki aile üyeleri, sahip olduğu serveti başkalarının alabilmesi için onun ölmesini sağlayacak bir çözüm ararlar. Pointpoirot adında bir akıl hastası bulurlar; sosyopatik tavırları ve şiddet eğilimleri Harald’ın bu iş için onu seçmesine neden olur.

Pointpoirot akıl hastanesinden serbest bırakılır ve Livia’yı öldürmesi için talimat verilir. Livia’nın malikanesinde, dışarıda dolaşırken Pointpoirot ile karşılaşır ve onun davranışlarını (aynasız sustalı tıraşı gibi) tuhaf bir şekilde merak eder. Kibarlığı ve görünüşte masum davranışlarından etkilenerek onu içeri alır, ta ki adam sinirlenip ona saldırmaya kalkışana kadar. Misilleme olarak Livia, Pointpoirot’u bir çekiçle bayıltır ve ardından aynı silahla yanlışlıkla masum akrabalarından birini öldürür.

Bu olaydan sonra Livia kendini malikânede dolaşırken bulur, görünüşe göre işlediği suçtan habersizdir. Pointpoirot uyandığında, Livia’nın davranışları ilgisini çeker ve ona yardım etmeye başlar, aile üyelerini malikaneye geldiklerinde teker teker öldürür. Aralarında sevgi dolu bir bağ oluşan Pointpoirot ve Livia birlikte vakit geçirmekte, şarkı söyleyip piyano çalmakta ve sohbet etmektedirler. Bu arada, davaya atanan müfettiş ve polis memuru hiçbir şey yapmıyor gibi görünmekte, bunun yerine komplonun istediği gibi gelişmesine izin vermektedir.

Aile üyeleri ölmeye devam ettikçe, Livia’nın onların gerçekten öldüğünden habersiz olduğu anlaşılır, öyle ki akrabalarının cesetlerini akşam yemeği için hazırlayacak kadar ileri gider. Livia ve Pointpoirot birbirlerine aşık olmaya devam ederken, Harald ailenin ortadan kayboluşunu araştırmaya devam eder. Başına gelecekleri anlayan Pointpoirot kaçar ve kaçarken Livia’ya olan aşkını ilan eder. Harald onun evine vardığında, yaşanan katliam karşısında dehşete düşer. Katilleri araştıran bir müfettiş, ailenin serveti miras alma motivasyonlarını keşfeder. Harald, Livia’yı öldürerek bu çılgınlığa son vermek istese de kendini kapana kısılmış bulur ve çok az seçeneği olduğu için intihar eder.

Film sona ererken, askeri kamyonlar bir karavanla geçerken, sınıflarına doğru sıra halinde yürüyen okul çocuklarını görürüz. Bedensiz bir radyodan, malikânedeki katliamı anlatan bir ses duyarız.

Oyuncular

Bernard Giraudeau – Pointpoirot
Elsa Zylberstein – Livia
Jean-Luc Bideau – Raufer
Jean-François Balmer – Treffle
Christian Vadim – Şövalye
Laurent Malet – Roland
Rufus – Hubus
Féodor Atkine – Warff
Jacques Denis – Patron café
Édith Scob – Leone
Hélène Surgère – Bernadette
Laurence Février – Edmonde
Jean-Michel Portal – Kuş
Jean-Baptiste Puech – Luc
Matthias Urban – Dorival
Michel Piccoli – Harald

Ce jour-là Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Ce jour-là”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.