Türkiye’de geçmişten bugüne en çok izlenen en iyi yerli 10 film listesi

2000’lerin başından bu yana yayınlanan en iyi yerli top10 filmlerini sizler için inceleyip bir araya getirdik. Bu zamana kadar en çok izlenen yerli filmler arasında ilk sırayı filler ve çimen filmi yer alıyor. Birçok eleştirmenler tarafından eleştirilen filmler analitik kuramlar açışından da değerlendirilmiştir. Akışımızı keyifle bakmanız dileğiyle.. İyi seyirler dileriz.

1.Filler ve Çimen (2000)

Havva, ağabeyinin tedavisi için gerekli parayı bulmaya çalışan bir sporcudur. Bunun için resmi makamlara başvurur. Ancak kendisine yardım etmesi beklenen bakan ile bir türlü görüşemez. Bakan bir yandan devlete hizmet etmekte diğer yandan da karanlık işlerle uğraşmaktadır.

Filler ve Çimen
Filler ve Çimen

2.Yazgı (2001)

Dünyada her şey bir bir akıp giderken, hiçbir şeye eşlik etmeyen; hayata karşı koşullu bir kayıtsızlık takınan ve bir o kadar da tepkisiz bir adamın hikayesi üzerine kuruludur. Musa evlenme vakti geldiğinde bile istekli bir şekilde almaz bu kararı. Onun için evlilik sadece basit bir kelimeden ibaret bir kavram, yalnızca karşısındaki kızın isteği üzerine ise kabul ettiği bir durumdur. Ancak üstünkörü verilmiş olan bu evlilik kararı, Musa’yı trajik bir yazgıya sürükler.

Yazgı
Yazgı

 

3.Uzak (2002)

Yusuf hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelir ve uzaklara gitmeyi hayal eden fotoğrafçı akrabası Mahmut’un yanında yaşamaya başlar ve bu süreçte uzaklara giden gemilerde miço olarak iş bulmak ister. Bu hayali için herşeyi yapmaya hazırdır. Fotoğrafçı Mahmut ise hayallerinden giderek uzaklaştığını farkındadır fakat bu düzeltmek için hiç bir şey yapmaz.

Uzak
Uzak

4.Korkuyorum Anne

Korkuyorum Anne filmi, hafıza kaybı yaşayan Ali’nin yakın çevresi ile olan ilişkisini konu edinmektedir. Taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlayan Ali, bir gün başına aldığı darbe sonrasında hafızasını kaybeder. Başta babası Rasim Bey olmak üzere tüm yakınları Ali’ye geçmişi hatırlatmaya çalışır. Yaşanan bu durum esnasında alt komşuları Keten, Ali’yi annesi Neriman’a söylediği bir yalana alet eder.  Kendisine ait olduğunun bilinmesini istemediği yüzüğün Ali’ye ait olduğunu söyler.

Korkuyorum Anne
Korkuyorum Anne

5.Anlat İstanbul

Beş ayrı hikaye. Birbirinden bağımsız olan bu hikayede hayatları birleştiren tek şey var. O da bu hikayedeki herkes eski peri masalarına benzerler. Ancak onlardan ayrılan yönleri vardır. Anlat İstanbul filminde bir çingene klarnetçi, Fareli Köyün Kavalcısı oluyor. Masallarda yer alan kırmızı şapkalı kız bu filmde kuryeli bir mafya oluyor. Cindirella ise bu hikayede talihsiz bir hayat kadını oluyor. Ayrıca pamuk prenses katilinden kaçarken Beyoğlu’nda 8. cüce ile karşılaşır.

 

6.Meleğin Düşüşü

Zeynep bir otelde temizlikçi olarak çalışmaktadır. Eve geldiğinde akşam yemeğini masada yemeyi seven, somurtkan bir tip olan babası  ile birlikte yaşıyor. Ama babasının eylemi yüzünden cehennemi yaşıyor. Sadece aynı otelde çalışan Mustafa ile konuşur sadece Mustafa, Zeynep ile ilgilenir.

Meleğin Düşüşü
Meleğin Düşüşü

7.Kader

Cihangir’de sık sık gittiği kahvenin çaycısını oyuncu yapması, yıllardır desteklediği Beşiktaş takımının hiçbir maçını kaçırmaması ve aynı zamanda siyasal ideolojik tercihini sosyalizmden yana yapması ile aykırı düşünceleri olan yönetmen Zeki Demirkubuz bu kez de aşkın masumiyeti üzerine kurulan bir macerada kendini buluyor. Karmaşık bir hal alan aşk üçgeni, Bekir, Uğur ve Zagor’un hapisten çıktığı gece mahallede gerçekleşen bir cinayetin ardından kaçar gider ve kaybolur.

Kader
Kader

8.Takva

Takva filminde münzevi bir hayat yaşayan bir sofinin yaşadığı travmayı konu edinmektedir. Muharrem çocukken işe girdiği esnafın yanında hala çalışmaya devam etmektedir. Ailesinden kalan evde yaşamaya devam eden Muharrem, kendi halinde bir adamdır. Muharrem bir tarikata bağlıdır ve şeyhine çok ama çok bağlıdır. İşten arta kalan zamanlarında ibadet ederek zaman geçirmektedir.

Takva
Takva

9.Yaşamın Kıyısında

Yaşamın Kıyısında dizisinde emekli bir dul olarak karşımıza çıkan Ali’nin hayatına misafir oluyoruz. Yalnız olması nedeniyle zorlanan Ali, hayatının geri kalanında kendisine arkadaş olabilecek birisini arar. Ancak bir gün karşısına çıkan Yeter, Ali’nin hayatını tamamen değiştirir. Zira Yeter ile tanışan Ali, onunla birlikte yaşamak istediğini söyler. Ancak yeter hayat kadınıdır. Bu nedenle de Ali’nin bu isteğine öncelikle oğlu Nejat karşı çıkar.

Yaşamın Kıyısında
Yaşamın Kıyısında

 

10.Yumurta

Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine bir gün geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir. Ayla’nın Yusuf’tan bir isteği vardır. Zehra’nın ölmeden önce adadığı adağını oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Kurban kesimi için yola çıkarlar.

Yumurta
Yumurta
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir