Zambaklar Açarken Konusu

Senaristliğini ve yönetmenliğini Nejat Saydam’ın yaptığı film 1973 yılında izleyici karşısına çıkmıştır. Filmde usta aktör Kartal Tibet yer almış ve kendisine Filiz Akın, Aytaç Arman ve Suzan Avcı eşlik etmiştir. Film gelini ile arasında gizli bir ilişki yaşayan kayınpederin hikayesini anlatır.

Oğuz Bey, çiftliğinde gezdiği sırada çalışanları kendisine bir mektup geldiğini söyler. Oğız mektubu açtığında gönderenin oğlu Mete olduğunu anlar. Mete bir süredir Roma’da eğitim görmektedir. Mektupta sevgilisi Perran ile ani bir evlilik gerçekleştirdiklerini haber verir.

Perran bir modeldir ve Türk kıyafetlerinin sergisi için Türkiye’ye gelecektir. Mete sınavları dolayısıyla ona eşlik edemediğini belirtmiş ve karısıyla ilgilenmesi için babası Oğuz’dan yardım istemişti.

Oğuz, gelininin  kaldığı otele giderek kendisiyle tanışmak istediğini belirtir ancak Perran odasından çıkmamaktadır. Perran ile tanıştıkları sırada gelininin arkadaşlarıyla eğlendiğini fark eder ve daha normal bir anda tanışmak için vedalaşırlar. Ertesi gün olduğunda gece tanıştığı kızın gelini olmadığını fark eder ve kendisine şaka yapılmıştır.

Gerçek Perran Oğuz’un yanına gelir ve tanışırlar ancak yine olumlu bir tanışma olmamıştır. Perran’ın annesi babası ölmüştür ve Mete’yle evlenmesi için bir sorun görmemiştir. Oğuz oğlu ile yıldırım nikahıyla evlenen bu kadını sorgulamaya başlar. Oğuz gelinini köşke getirmiştir ancak aralarındaki samimiyetsiz ilişki devam etmektedir.

Perran’ın aksaklıkları sürekli Oğuz’un etrafında olmasına neden olur. Perran ormanda gezerken bir avcı tarafından kaçırılı ve Oğuz kendisini kurtarır ve ikili arasında ilk kez olumlu bir gelişme yaşanır. Aralarındaki tatlı sohbet bir süre sonra seviyesini artırıp gizli bir ilişkiye dönüşür. Oğuz’un eve gelen misafirleri Perran ile ilgilenmeye çalıştığında hemen onları etkisiz hale getirir. Oğuz’un avukatı eve geldiği sırada Oğuz’un karısıyla daha önce ayrıldığını öğrenir.

Oğuz karısıyla barışmak istemez ancak Perran bu konuda ısrarcıdır. Bir süre sonra Mete ve annesi Türkiye’ye gelir ve Oğuz bu konuda pek sevinmemiştir. Çünkü ayrıldığı karısıyla tekrar bir araya gelmeyi istemez çünkü kalbi Oğuz’dadır.

İkilinin yaşadığı gizli aşk bir süre sonra ortaya çıkar. Oğuz, Perran’ın oğlu Mete ile birlikte Roma’ya gitmesini ister çünkü Mete karısının babasıyla ilişkisi olduğunu öğrenmek üzeredir. Perran gitmeyi reddedince Mete ile Oğuz arasında çatışma başlar. Mete babasını yaralayıp karısınıda geride bırakarak köşkten ayrılmaya karar verir.

Ekip & Oyuncular

Directing

İlk yorum yapan siz olun “Zambaklar Açarken”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.