Yeşil Rehber

2018130 dk,

Yeşil Rehber Konusu

Peter Farrelly’nin yönetmenliğini yaptığı 2018 yılı film Amerikan sinemasının komedi dram türündeki en beğenilen filmleri arasında yerini almayı başarmıştır. Film ünlü bir piyanistin şoförü olan Tony Lip’in hikayesi etrafında şekilleniyor.

Irkçılığın yoğun olarak yaşandığı 1960’lı yılların Amerikasında hazırlanmış bir kitap olan Yeşil Rehber, Afro-Amerikanların huzurlu bir şekilde yolculuk edebilecekleri bir kitapçıktır. Yeşil Rehber, Afro-Amerikanlarının güvenli bir şekilde kalabilecekleri otelleri, yolculuk esnasında şiddet uğramaması için uygun olan yol güzergahlarını içermektedir. Tony Lip, bir barda çalışmaktadır ancak çalıştığı işletme bakım onarım sürecine girdiğinde işsiz kalmıştır. Bu arada Afro-Amerikan müzisyen ünlü piyanist Dr.Don Shirley bir turnenin başlangıç arafesindedir ve bu zorlu süreçte kendine yardımcı olacak bir şoför aramaktadır. Tony işe başlıyor ve kendisine bu yolculukta eşlik etmesi için bu kitabı veriyorlar. Tony, ailesini geçindirmek zorunda olan fakir bir göçmen karakterinde.

Öte yandan Shirley ise, oldukça zengin, evini neredeyse tamamı pahalı eşyalarla doldurmuş biriridir. Filmin bu iki karakteri tanıttığı esnada fakir-zengin kavramının bu iki farklı tene sahip olan insan üzerindeki etkileşimini görüyoruz. Burada siyahi birinin ırkçılığa rağmen oluşabilecek ekonomik durumu vurgulanmaya çalışırken beyaz Tony de en az Shirley kadar ırkçılığa karşı olması itibariyle izleyiciye sunuluyor. Tony, şiddet yanlısı bir kişiliğe sahipken Shirley, sakin ve entellektüel yapısıyla dikkat çekiyor. Farklı karakterlere sahip bu iki kişinin beklenmedik bir yolcuğa başladığını görüyoruz. Yolculuk esnasında beklenmedik zorluklar, ırkçı yandaşları, nezaket sahibi insanlar kendilerini karşılamıştır. Shirley, beyazlar tarafından oldukça beğenilen bir müzisyendir ancak asla onların yararlandığı hiç bir imkandan yararlanamaz. Onların girdiği tuvalete giremez, onların yemek yediği sandalyede yemek yiyemez. Shirley’in bu yaşadığı paradoks onu sürekli olarak bir çıkmazın içinde olduğunu gösteriyor.

Yaşadığı bu ruhsal çalkalanmalar onu farklı tene sahip olan Tony ile olan dostuluğunu ilerletmektedir. Tony, dostunun yaşadığı bu sorunlar karşısında bazen yumruklarını kullanmaktan geri kalmaz ama patronunun toplum tarafından ırkçılık suçlamarına maruz kalmasına gönlü el vermemektedir.

Ekip & Oyuncular

Viggo Mortensen

Frank "Tony Lip" Vallelonga

Linda Cardellini

Dolores Vallelonga

Von Lewis

Bobby Rydell

P. J. Byrne

Record Executive Producer

Montrel Miller

Birmingham Hotel Waiter

Tom Virtue

Morgan Anderson

Don Stark

Jules Podell

Brian Stepanek

Graham Kindell

Dennis W. Hall

Wise Guy Mags

Production

John Sloss

Executive Producer

Octavia Spencer

Executive Producer

Jonathan King

Executive Producer

John H. Brister

Unit Production Manager

Kwame Parker

Executive Producer

Jim Burke

Producer

Costume & Make-Up

Dan Moore

Costume Supervisor

Betsy Heimann

Costume Design

Directing

J.B. Rogers

First Assistant Director

Writing

Art

Tim Galvin

Production Design

Sound

Tony Lamberti

Sound Re-Recording Mixer
İlk yorum yapan siz olun “Yeşil Rehber”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.