V for Vendetta Konusu

2005 yılında ABD-Almanya ortak yapımı olan filmin yönetmeni McTeigue’dir. Filmin hikayesi İngiltere’nin 2020 yılında geçmektedir. O dönemde baskın bir diktatör rejim hüküm sürmektedir ve maskeli bir adamın bireysel başkaldırısıyla başlayıp daha sonra toplumsal bir halk hareketine dönüşmesini anlatır. Film vizyona girdiği ilk günlerde gişede beklenilenin çok üzerinde bir başarı sağlamıştır.

5 Kasımı hatırla sloganıyla başlayan film, V’nin başlattığı akımın rejim tarafından dikkate alınmasıyla farklı gelişmelere neden olur. 5 kasım tarihi 1605 yılında Guy Fawkes’in ingiliz parlemento binasını bomba düzenekleriyle havaya uçurduğu tarihtir. V tüm halkın gelecek 5 kasım tarihinde yine parlemento binasının önünde toplanmasını istemektedir. Kapalı devre yayın yapmakta olan bir TV kalalının içine girmeyi başarmıştır ve 5 kasım tarihinde onun gibi düşünen insanların zafer kazanacağını ve buna tanık olması için belirlenen bölgeye gelmeleri yönünde istekte bulunur. Bir süre sonra halk kendi içinde örgütlenmeye başlamıştır ve yönetim buna yönelik olarak halk üzerindeki baskılarını arttırmaya başlar. Toplumun özgürlük için direnişini arttırması dedektif Frinch’in V’yi takip etmeye başlamasına neden olur.

Bu sırada diktatörlük gelişmekte ve halkın özgürlüğüne yapılan darbe her geçen gün artmaktadır. Tüm bunlar olurken V, Evey isimli bir kadınla tanışır. Evey, gün geçtikçe V’ye olan hislerinin değiştiğini farkeder ve onu daha yakından tanımak istemektedir. Beklenilen gün geldiğinde V tüm halka kendi taktığı maskeden göndermiştir. 4 Kasım gecesi önlerinde olan polis barikatlarına rağmen parlemento binasının önüne gitmeyi başarmıştır. Bu sırada V, diktatör Adam Sutler’den intikamını almayı başarmış ancak bir çok bölgesinden ağır yaralanmıştır. Daha sonra Evey’in evine gider ve birbirlerine ilanı aşk ettikten sonra sevdiği kadının kollarında can verir.

Planın son aşaması V’nin cenazesi bir trenin içinde parlemento binasına doğru gidecektir. Bu vagonların binanın altına geldiği esnada Evey’in hareketiyle patlaması gerekir. Evey, bombaları patlatacağı esnada dedeftif Frinch gelir. Bu sırada ikili arasında bir konuşma başlar. Evey, dedektifi kna etmeyi başarmıştır ve silahını indiren dedektif baskıcı rejimin yok olması gerektiğine inanmıştır. Evey bombaları patlatır ve parlemento binası havaya uçurulur.

V for Vendetta Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Hugo Weaving

V / William Rookwood

Natalie Portman

Evey Hammond

Stephen Rea

Chief Inspector Eric Finch

Stephen Fry

Gordon Deitrich

John Hurt

Chancellor Adam Sutler

Roger Allam

Lewis Prothero

Sinéad Cusack

Delia Surridge

John Standing

Bishop Lilliman

Imogen Poots

Young Valerie Page

Production

Ben Waisbren

Executive Producer

Grant Hill

Unit Production Manager

Art

Kevin Phipps

Supervising Art Director

Udo Kramer

Draughtsman

Crew

Adam Kirley

Stunt Driver

Adrian Biddle

In Memory Of

Camera

Adrian Biddle

Director of Photography

Writing

İlk yorum yapan siz olun “V for Vendetta”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

V for Vendetta