Umut Dünyası Konusu

1973 yapımı filmin yönetmenliğini Safa Önal yapmıştır. Filmin başrollerinde ise Tarık Akan, Necla Nazır ve Şükriye Atav rol almıştır. Film, ekonomik sıkıntılar yaşayan iki gencin aşk hikayesini konu edinmiştir. Film, 11. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ulusal film yarışmasında en iyi 3. film olarak ödül almıştır.

Ahmet matbaada çalışan, fakir, ahşap bir evin bodrum katında tek başına yaşayan bir gençtir. Çalışmak için Avustralya’ya gitme hayalleri kurar. Bu yüzden para biriktirir. Bir gün evinin önünde baygın halde genç kız bulur. Onun kötü halde olduğunu gören genç dayanamayıp kızı evine alır. Yağmurda ıslanan genç kıza bir an önce evine dönmesi gerektiğini söyler. Onu evde bırakarak işe giden Ahmet akşam geri döndüğünde kızın halde yatağında yatmakta olduğunu görür ve ona hesap sormaya başlar.  Genç ve güzel bir kız olan Zeynep hastadır.  Zeynep kimsesizler yurdunda büyümüştür. Bir terzinin yanında çalıştığı zamanlarda kendisine emanet edilen parayı yere düşürerek kaybetmiştir.

İşverenler tarafından parayı çaldığına dair iftiraya uğrar ve yaptığı yanlışın utancıyla kaçmıştır. Bir anda fenalaşmaya ve titremeye başlayınca Ahmet korkar  ve komşusu olan kadını yardıma çağırır. Kadın bir yandan genç kıza bakarken bir yandan da Ahmet’e kızın neden burada olduğuna dair hesap sormaya başlar. Anne ve babasının çok merak etmiş olacağını düşünerek onu geri göndermeyi istese de bu halde onu dışarıya bırakmaya da vicdanı razı olmaz.

Komşusuyla beraber genç kıza bakarak yavaş yavaş iyileşmesini sağlarlar. Bu sırada işe sürekli geç kalan Ahmet patronu tarafından azarlanır ve fazla mesai yapması istenir. Kendisi için hiç para harcamayıp biriktiren Ahmet, bu kızı iyileştirmek için parasını harcamaya başlar. Bu sırada komşusu olan kadın bu iki genci yalnız bırakmamak için kızı sürekli kontrol etmeye gelir.

Genç kızın hayatına girmesiyle genç adamın hayatı hareketlenir. Ahmet ve bu genç kız zamanla birbirlerine aşık olurlar. Ancak onlar için hayat zorluklarla doludur. Çevrelerinde insanlar evlenmeden beraber yaşamalarına tepki göstermeye başlarlar. Mahalle baskısına dayanamayan iki genç evlenmek zorunda kalır. Avusturalya’da yaşama hayalleri kurmaya başlarlar.

Ekip & Oyuncular

İlk yorum yapan siz olun “Umut Dünyası”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.