Soul (Soul)

Herkesin bir ruhu vardır. Joe Gardner ise kendisininkini bulmak üzeredir.

Soul (Soul) Konusu

Pixar’ın büyülü dünyasının son ürünlerinden birisi olan Soul, kısa süre içerisinde animasyon dünyasının en iyi filmlerinden birisi olmayı başardı. Filmin yönetmeni Up ve Inside Out gibi iddialı yapımlar ile adını duyurmayı başaran Pete Docter. Coco filmiyle büyük bir sükse yaratan Pixar, Coco’nun ardından Soul’le de bu başarısını sürdürüyor.

Filmin ana karakteri müziğe büyük bir gönül veren Joe. Piyano çalarak geçimini sağlayan Joe, Çok istese de bir türlü müzikte istediği başarıyı yakalayamaz ve insanlardan istediği tepkileri göremez. Bir okulda öğretmen olarak tanıdığımız Joe için bir gün işler tamamen değişir.

İlk önce okulundan kalıcı bir kadrolu öğretmenlik teklifi alan müzisyen aynı gün Jazz Kulübü için yapılacak seçmelerden haberdar olur. Hayatının tamamen değişeceğini ve artık müzisyen olarak beklediği ilgiyi göreceğini düşünen Joe, talihsiz bir kaza yaşar ve bir kanalizasyona düşer. Bu sırada Joe yaşamını yitirir ve bir ruh olarak yaşamına devam eder. Filmin ana konusu da bu aşamadan itibaren başlar ve ruhlar dünyasında Joe’yu çok farklı bir macera bekler. Ruhlar dünyasında 22 karakteri ile tanışır ve onunla çok iyi anlaşmaya başlar. Dünyada hedeflerini yakalamak için içerisine girdiği ruh dünyasından çıkmak için her yolu deneyen Joe’nun, bu konudaki en büyük destekçisi Soul olur. İkili yoğun bir çalışmanın ve çabanın ardından gerçek dünyaya geçiş yapmanın bir yolunu bulur. Ancak bu aşamada işler biraz ters gider ve istedikleri şekilde gerçek dünyaya geçiş yapamazlar. Bu andan itibaren filmde ikinci bölüm başlar ve 22 ile Soul’un gerçek dünyadaki macerası ekranlara taşınır.

Film için yapılan açıklamalarda her bir sahne ve karakter için özel bir şekilde çalışma yapıldığı belirtilmiştir. Bu bakımdan her bir detay, üzerinde uzun bir şekilde düşünülmüş, çok gerçekçi ve özel bir çalışma ürünü olarak filmde yer buluyor. Korona virüs salgını döneminde tüm çalışmaları gerçekleştirilen film, bu nedenle özel notlar ile birlikte sonlandırılıyor. Pixar animasyon filmlerini seven herkesin büyük ilgi göstereceği Soul, üstelik 22’nin hayat hikayesine odaklanan 22 vs Earth adlı filmle de destekleniyor.

Soul (Soul) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Jamie Foxx

Joe Gardner (voice)

Tina Fey

22 (voice)

Graham Norton

Moonwind (voice)

Rachel House

Terry (voice)

Alice Braga

Counselor Jerry (voice)

Richard Ayoade

Counselor Jerry (voice)

Phylicia Rashād

Libba Gardner (voice)

Unknown

Ahmet Kostarika

Original Music Composer

Ren Klyce

Sound Designer

Ren Klyce

Supervising Sound Editor

Ren Klyce

Sound Re-Recording Mixer

Pete Docter

Screenplay
İlk yorum yapan siz olun “Soul (Soul)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.

Soul