Sihirli Plan Konusu

2009 yılında gösterime giren Klaus Sihirli Plan, Netflix platformunun ilk orijinal animasyon filmi olma özelliğini taşır. Sergio Pablos tarafından yazılmış ve yönetilmiş film noel baba kavramına farklı bir bakış açısı getirdiği yönde eleştirilerine rağmen her kuşaktan izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Smeerensburg bölgesinin yeni postacısı olmayı başaran Jesper görevine başladıktan bir süre sonra kasabada yaşayan insanların ve çocukların mutsuz olduğunu düşünür. İşini severek yapsada istediği şeyi başarabilmiş değil. Onun amacı çocukların mutlu olması. Bir süre sonra oyuncaklarla dolup taşmış bir yerde yalnız başına oturan Klaus isimli yaşlı bir adamla tanışır. Klaus bir oyuncak üreticisidir ancak o güne kadar oyuncaklarını biriktirmiştir. Jesper bütün çocukların oyuncaklarının eskidiğini hatta bir çoğunun oyuncağının dahi olmadığını biliyordur. Klaus’a elindeki bütün oyuncakları noelde çocuklara bağışlamasını ister. Klaus için başta kabul edilmeyen teklif daha sonra kabul edilir. Bu esnada kasabada yaşayan kötü kalpli insanlarda vardır. Bu insanlar kasabanın mutsuzluğunu kaynak olarak gören çocukların üzgün olmasını isteyen kişilerdir.

Klaus ve Jesper oyuncakları çocuklara dağıtmak isterler ancak bu kötü kalpli insanlar onların mutluluk dağıttına karar vererek engel olmak isterler. Kızaklı arabaya oyuncakları yükleyip evlere gidecekleri sırada onlara bir tuzak kurulup oyuncakların ellerinden alınması planlanır. Bunu başarırlar ancak tahmin etmedikleri bir şey vardır. Klaus, sahte oyuncaklarla gerçek oyuncakların yerlerini değiştirmiştir. Zafer elde ettiklerini zannedip gittiklerinde gerçek ortaya çıkar ve oyuncaklar sahiplerine ulaştırılır. Aradan yıllar geçer her noelde Jescep, Klaus’u ziyaret eder. Evine gidip birlikte sohbet etmeye başlarlar. Jescep posta müdür olmuş aynı zamanda iki çocuk babası olmuştur.

12 yılın ardından Klaus iyice yaşlanmıştır. Jescep evine gittiğinde onu bulamamış çevredekilerden haber almaya çalışmıştır. Jescep ne yaptıysa bulamamış tekrar eve dönmüştür. Film yine bir noel gecesi Jescep’in dostumu görebiliyorum diyerek gülümsemesiyle ekrana veda ediyor.

Sihirli Plan Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

J.K. Simmons

Klaus (voice)

Jason Schwartzman

Jesper (voice)

Rashida Jones

Alva (voice)

Joan Cusack

Mrs. Krum (voice)

Norm Macdonald

Mogens (voice)

Will Sasso

Mr. Ellingboe (voice)

Sergio Pablos

Pumpkin / Olaf (voice)

Mila Brener

Ellingboe Girl 3 (voice)

Sydney Brower

Ellingboe Girl (voice)

Teddy Blum

Small Ellingboe Boy (voice)

Julian Zane

Krum Boy (voice)

Emma Shannon

Creepy girl 1 (voice)

Kendall Joy Hall

Annelise (voice)

Sky Alexis

Ellingboe Girl 2 (voice)

Directing

Writing

Visual Effects

Victor Ens

Lead Animator

Matt Williames

Lead Animator
İlk yorum yapan siz olun “Sihirli Plan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.