Sevgili Dayım Konusu

Sevgili Dayım izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Romantik komedi türündeki filmin yönetmenliğini Zeki Ökten yapmış olup 1978 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda Tarık Akan, Süleyman Turan, Hale Soygazi ve Neriman Köksal yer almıştır. Filmin hikayesi Murat ve dayısı Tarık’ın yakın dostluğu çevresinde şekillenmiştir.

Murat evde çok sıkılmış ve ailesinden ilgi görmediği için sürekli şikayet etmeye başlamıştır. Babası Hulusi oğluyla pek fazla ilgilenmez ve sürekli işleriyle ilgilenmektedir. Murat’a hayvanat bahçesi ve lunaparka götüreceği yönünde söz verse de hiç birini yapmaz sürekli daha fazla para kazanmanın peşindedir. Murat bu sırada dayısı Tarık’ın yanında olmasını istediğini söyler. Hulusi bunu duyunca öfkeden çılgına döner ve bu konuda karısını suçlamaya başlar.

Hulusi, Tarık’tan bahsedilmesini dahi yasaklar ve onu hırsızlıkla, hergelelikle suçlar. Bu sırada Tarık ve Mualla nikah masasındadır. Nikah memuruna evet cevabını verdikleri sırada polisler gelir ve Tarık’ı kelepçeleyip götürürler. Dışarı çıktıklarında kelepçeyi sökenlerin polis değil Tarık’ın arkadaşları olduğu ortaya çıkar.

Mualla’nın milyoner olmadığı öğrenince kendisini oyuna getirip son anda kaçmayı başarır. Bu yaşadıklarından dolayı şehirden kaçması gerektiğini düşünerek ablasının yaşadığı köşke gitmeye karar verir. Tarık, yeğeni Murat’ı görmeye gider ve ikisi mutlu bir şekilde köşke geri dönerler. Tarık’ın eve gelişi büyük mutluluk yaşatmıştır. Hulusi’nin iş gezisinde olması onların eğlenceli bir kaç gün geçirmesini sağlamıştır.

Murat, dayısının gelmesiyle kaybettiği neşesini tekrar kazanmıştır ve dayısının tekrar gitmesini asla istemez. Ancak Hulusi’nin kendisini sevmediğini bildiği için bir süre sonra gideceğini söyler. Murat’ın öğretmeni olan Serap ona ders vermek için köşke gelir. Serap ve Tarık gün geçtikçe yakınlaşmaya başlar.

Tarık için her şey olumlu giderken başı mafya ile tekrar derde girer. Köşke gelirken çaldığı elması bir hırsızın cebine saklayınca mafya onun peşine düşer. Hulusi, Tarık’ın kendi başına iş açmasından tekrar sinirlenir ve onu evden kovar. Mafyanın adamları Tarık’ın eniştesini arayıp kaybolan elmasın parasını kendisinden isterler aksi takdirde ailesine zarar verebileceklerini söylerler. Bu sırada Murat’ı rehin alan mafyanın adamları Hulusi’yi beklemeye başlar. Tarık mafyanın bütün adamlarını etkisiz hale getirip Murat’ı kurtarmayı başarmıştır.

Sevgili Dayım Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Sevgili Dayım”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.