Sara’ya İki Katır (Two Mules For Sister Sara)

Sara’ya İki Katır (Two Mules For Sister Sara) Konusu

Sara’ya İki Katır (Two Mules For Sister Sara) izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Meksika’da Sara adındaki bir rahibe Hogan tarafından üç kovboyun elinden kurtarılır. Sara, Fransızlar tarafından takip edilmekte ama bunu Hogan’a söylemez. Oysa Hogan’ın da Fransızlarla ilgili bir işi vardır. Böylece Fransız kalesine doğru yola koyulan ikili Sara ile Hogan arasında da bir yakınlaşma başlar.

El Torida, 1970 ABD-Meksika ortak yapımı western komedi filmidir. Özgün adı Two Mules for Sister Sara (Tr: Rahibe Sara’ya İki Katır) olan film Türkiye’de sinemalarda 1971 yılında gösterime girmiştir[1]. Türkçe afiş adı kararlaştırılırken filmin Fransa’daki afiş adından (Sierra torride) ilham alındığı ve bu nedenle İspanyolca olan bu adın seçildiği anlaşılmaktadır. Film 1991 yılında özel televizyon kanalı Star TV’de Sara’ya İki Katır adıyla da gösterime verilmişti[2].

Don Siegel’ın yönettiği filmin başrollerinde Shirley MacLaine ve Clint Eastwood oynamışlardır. Jenerikte MacLaine adı önce yazılırken, afişlerde Eastwood’un adı önce yazılmıştır. Klasik western filmlerinin ünlü yönetmeni Budd Boetticher’e ait eski bir hikâyeden uyarlanan filmin senaryosunu Albert Maltz yazmıştır. Özgün müziğini Ennio Morricone’nin bestelediği “El Torida”nın geniş perde Technicolor renkli görüntülerini Meksikalı görüntü yönetmeni Gabriel Figueroa çekmiştir. Geleceğin ünlü görüntü yönetmeni Bruce Surtees ise, Figueroa’nın kamera operatörüydü.

1860’lı yıllarda, Fransız işgâli altındaki Meksika’nın çöllerinde geçen filmde serüven adamı bir silahşörle (Eastwood) rahibe kılığına girmiş bir fahişenin (MacLaine) maceraları anlatılır. Gizemli misyonları da olan bu iki zıt karakter, zorlu yolculukları sırasında kaçınılmaz olarak birbirlerini cezbedecektir.

Dış sahnelerinin tamamının Meksika’da çekildiği “El Torida”, Siegel’ın yönetmen, Eastwood’un da oyuncu olarak birlikte yaptıkları beş filmden ikincisidir. Shirley MacLaine ve Clint Eastwood “Golden Laurel” ödülüne aday gösterilmişlerdi.

Konusu:

Atıyla Meksika çölünde yalnız yolculuk yapan Hogan (Clint Eastwood) adlı Amerikalı silahşor, yakındaki bir tepenin ardından gelen çığlık seslerini araştırdığında üç serserinin çırılçıplak soydukları bir kadına (Shirley MacLaine) tecavüz etmek üzere olduklarını görür. Hogan, her üç serseriyi de de büyük bir soğukkanlılıkla ve acımasızca öldürerek kadını kurtarır. Adının Sara olduğunu söyleyen kadın elbiselerini giydiğinde, Hogan şaşkınlıkla onun bir rahibe olduğunu görür. Çölde bir çift katırla seyahat etmekte olan rahibe Sara, işgâlci Fransızlara karşı savaşan bir grup devrimci Meksikalı hesabına çalışmaktadır. Sara, Hogan’dan kendisini Meksikalıların kampına götürmesini ister. Hogan bu teklifi kabul eder, zaten kendisi de Meksikalı devrimcilerle bir anlaşma yapmıştır. Bu anlaşmaya göre Fransız garnizonuna yapılacak baskında Meksikalılara yardımcı olacak, karşılığında da garnizonun kasasındaki paradan bir pay alacaktır.

İkili kampa doğru ilerlerken, Sara’nın viski ve puro içtiğini gören Hogan, bir rahibeye uygun olmayan bu davranışlara çok şaşırır. Yolda Fransızlara cephane taşıyan bir treni tahrip ederler. Saldırı sırasında Hogan omuzundan yaralanır. Sonunda Juárez’in komutanlarından Albay Beltrán’ın (Manuel Fábregas) kampına ulaşırlar. Sara Meksikalı komutana Fransız kalesiyle ilgili ayrıntılı bilgi verir. Hogan’a da aslında bir rahibe olmadığını, kamuflaj amacıyla rahibe kılığına girmiş bir fahişe olduğunu ifşa eder. İkili Fransız kalesinin ele geçirilmesi hususunda birlikte hareket etmeye karar verirler. İkisi kaleye sızdıktan sonra kapıları açarak Meksikalı devrimcileri içeri alacaklardır.

Hogan’ın tek koluyla sergilediği kahramanlıkların ön planda olduğu destansı bir çatışmanın sonunda Fransızlar kaleyi Meksikalılara bırakarak geri çekilirler. Meksikalı devrimciler sözlerine sadık kalarak ele geçirdikleri ganimetin bir bölümünü Hogan’a verirler. Artık zenginliğe kavuşmuş olan Hogan ve Sara, görevlerini tamamlamış olmanın huzuruyla yeni maceralara doğru yola çıkarlar.

Orijinal Adı: Two Mules For Sister Sara

Yıl: 1970

Yönetmen: Don Siegel

Senaristler: Budd Boetticher, Albert Maltz

Oyuncular: Clint Eastwood, Shirley MacLaine, Manolo Fábregas

İlk yorum yapan siz olun “Sara’ya İki Katır (Two Mules For Sister Sara)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.