RRR Konusu

Özet

RRR, filmi V. Vijayendra Prasad ile birlikte yazan S. S. Rajamouli tarafından yönetilen 2022 Hint Telugu dili epik aksiyon drama filmidir. DVV Entertainment’tan D. V. V. Danayya tarafından üretilmiştir. Filmde N. T. Rama Rao Jr., Ram Charan, Ajay Devgn, Alia Bhatt, Shriya Saran, Samuthirakani, Ray Stevenson, Alison Doody ve Olivia Morris rol alıyor. Film, gerçek hayattaki iki Hintli devrimci Alluri Sitarama Raju (Charan) ve Komaram Bheem’in (Rama Rao) İngiliz Raj’ına karşı verdikleri mücadeleyi konu alıyor. 1920 yılında geçen olay örgüsü, her iki devrimcinin de ülkeleri için mücadeleye başlamadan önce unutulmayı seçtikleri hayatlarındaki belgelenmemiş dönemi inceliyor.

Rajamouli, Rama Raju ve Bheem’in hayatlarıyla ilgili hikayelere rastladı ve aralarındaki tesadüfleri birleştirerek, tanışmış ve arkadaş olmuş olsalardı neler olabileceğini hayal etti. Film resmi olarak Mart 2018’de duyuruldu. Filmin ana çekimleri Kasım 2018’de Haydarabad’da başladı ve COVID-19 pandemisinin neden olduğu gecikmeler nedeniyle Ağustos 2021’e kadar devam etti. Film, Ukrayna ve Bulgaristan’daki birkaç sekansla birlikte Hindistan genelinde kapsamlı bir şekilde çekildi. Filmin müzikleri ve fon müziği M. M. Keeravani tarafından bestelenirken görüntü yönetmenliğini K. K. Senthil Kumar, kurgusunu ise A. Sreekar Prasad üstleniyor. Sabu Cyril filmin yapım tasarımcısıyken, V. Srinivas Mohan görsel efektleri denetledi.

₹550 crore (72 milyon ABD doları) bütçeyle çekilen RRR, gösterime girdiği tarihte en pahalı Hint filmi olma özelliğini taşıyordu. Filmin başlangıçta 30 Temmuz 2020’de gösterime girmesi planlanmış, ancak prodüksiyon gecikmeleri ve pandemi nedeniyle birçok kez ertelenmiştir. RRR, 25 Mart 2022’de sinemalarda gösterime girdi ve başta Rama Rao ve Charan olmak üzere performanslar ve Rajamouli’nin senaryosu övülerek eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı. İlk gününde dünya çapında ₹240 crore (31 milyon ABD$) hasılat elde eden RRR, bir Hint filmi tarafından elde edilen en yüksek açılış günü hasılatı rekorunu kırdı. RRR, kendi pazarı olan Andhra Pradesh ve Telangana’da ₹400 crore’un (52 milyon ABD$) üzerinde hasılat elde ederek Rajamouli’nin bir önceki filmi Baahubali 2’yi geride bırakarak en yüksek hasılatı elde eden film oldu. Film dünya çapında ₹1,150-1,200 crore (150-160 milyon ABD$) hasılat elde ederek bir Hint filmi için birçok gişe rekoru kırdı; bunlar arasında Hindistan’da en yüksek hasılat elde eden ikinci film ve K.G.F: Chapter 2 (2022) tarafından vizyonda geçilene kadar en yüksek hasılat elde eden üçüncü Hint filmi de vardı.

Konu

İngiliz hükümetinin Hindistan’ı yönettiği 1920 yılında, zalim vali Scott Buxton ve sadist karısı Catherine, Adilabad’daki bir ormanı ziyaret eder ve şarkı söyleme yeteneğine sahip genç bir kız olan Malli’yi Gond kabilesinden zorla alırlar. Kabilenin koruyucusu Komaram Bheem, kayıp kızı aramak için Delhi’ye doğru yola çıkar.

Haydarabad Nizamlığı, Scott’ın ofisini Bheem’in görevi konusunda uyarır. Memur A. Rama Raju terfi alabilmek için Bheem’i yakalamaya gönüllü olur. Bağımsızlık aktivistlerinin bir toplantısına katılır ve Scott’a suikast düzenlemeyi teklif eder. Bheem’in yardımcısı Lachhu, Raju’dan kendilerine katılmasını ister ancak Raju’nun bir polis memuru olduğunu anlayınca kaçar. Raju ve Bheem tesadüfen karşılaşır ve tren kazasına yakalanan bir çocuğu kurtarmak için birlikte çalışırlar. Asıl kimliklerini gizlerken birbirlerine bağlanırlar. Raju, Bheem’in Scott’ın yeğeni Jenny ile yakınlaşmasına yardım eder. Bheem, Jenny’nin daveti üzerine valinin sarayını ziyaret eder ve burada Malli’yi bulur ve onu kurtarmak için geri döneceğine söz verir. Raju, Lachhu’yu yakalar ve bilgi almak için ona boş yere işkence eder, ancak Lachhu, Raju’yu ısırması için bantlı bir krait yılanı getirir ve onu sadece Gond halkı tarafından bilinen bir panzehir olmadan bir saat içinde öleceği konusunda uyarır. Raju panzehiri yapan Bheem’e ulaşır ve gerçek kimliğini ve görevini itiraf eder. Bheem ve adamları bir gala sırasında vahşi hayvanlarla dolu bir kamyonla saraya girerler. İyileşen Raju polis üniformasıyla gelir ve Scott’ın Malli’yi vurmakla tehdit etmesi üzerine teslim olmak zorunda kalan Bheem’le dövüşür.

Bir geri dönüşte, Raju’nun babası Venkata Ramaraju, İngilizlerle savaşırken hayatını feda eden bir asidir. Raju, ölmek üzere olan Venkata’ya isyana katılan herkese silah dağıtacağına dair söz verir ve ardından bu silahları ele geçirmek için sömürge polisinin içine sızar.

Raju, Bheem’i yakaladığı için terfi ettirilir ve Raju’nun ellerinde halka açık kırbaç cezasına çarptırılır. Scott, Bheem’e diz çöküp suçlarını itiraf etmesi karşılığında merhamet teklif eder, ancak Bheem ağır yaralı olmasına rağmen bunu reddeder. Bir isyana ilham veren meydan okuyan bir şarkı söyler. Raju’ya büyük bir silah sevkiyatından sorumlu olacağı bildirilir ve ona çok sayıda İngiliz silahı çalma fırsatı verilir. Ancak Raju kendini suçlu hisseder ve Bheem’in şarkısından ilham alarak Bheem ve Malli’yi kurtarmaya karar verir. Scott’tan Bheem’i şehrin dışında infaz etmesini ister ve bu sırada bir pusu kurar. Scott Raju’yu yaralar, ancak Bheem kendini kurtarır ve kalan muhafızlarla dövüşürken Raju Malli’yi tehdit eden bir muhafızı vurarak öldürür. Raju’nun Malli’yi öldürmeye çalıştığını düşünen Bheem onu bayıltır ve Malli ile birlikte kaçarak Raju’yu tutuklanmaya terk eder.

Birkaç ay sonra, Bheem ve adamları Hathras’ta saklanırken Raju hapishanede açlıktan ölmektedir. İngiliz askerleri Bheem’i aramaya geldiklerinde, Raju’nun kuzeni ve nişanlısı Sita, binaya çiçek hastalığı bulaştığını iddia ederek onları uzaklaştırır. Bheem’e Raju’nun görevini ve Raju’nun “en iyi arkadaşını kurtardığı” için tutuklandığını anlatır. Bheem Raju’yu Sita’ya geri getireceğine söz verir. Jenny tarafından verilen planın yardımıyla Bheem hapishaneye sızar ve Raju’yu serbest bırakır, onu taşımak için omuzlarına alır. Birlikte polisle savaşırlar ve kaçarlar. Bheem ormanda Raju’nun yaralarını tedavi ederken, özel kuvvet askerleri tarafından pusuya düşürülürler. Raju, Bheem’in Lord Rama’nın tapınağından getirdiği yay ve okları alırken, Bheem de ona mızrakla katılır ve birlikte birçok askeri öldürürler. Scott’ın sarayına saldırırlar ve alevli bir motosikleti TNT dolu bir odaya fırlatarak binayı yok eden ve Catherine’i öldüren büyük bir zincirleme reaksiyon başlatırlar. Bheem büyük bir silah zulasını ele geçirir ve Raju’ya teslim eder. Raju Scott’ı bir okla vurur ve Bheem de geri alınan tüfeklerden biriyle onu öldürür.

Sita, Jenny ve müttefikleriyle yeniden bir araya gelirler. Raju, Bheem’i eğiteceğine söz verir. Raju köyüne döner ve silahları teslim ederek sözünü yerine getirirken, Bheem de Malli’yi annesiyle yeniden bir araya getirir.

 

Oyuncular

  • N. T. Rama Rao Jr.
  • Ram Charan
  • Ajay Devgn
  • Alia Bhatt
  • Shriya Saran
  • Samuthirakani
  • Ray Stevenson
  • Alison Doody
  • Olivia Morris

RRR Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “RRR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.