Ran Konusu

1985 yılında Japonya ve Fransa’nın ortak iş birliğiyle çıkmış olan filmin yönetmeni Akira Kurosawa’dır. Filmin Shakespeare’in ünlü trajedisi King Lear’dan beyaz perdeye uyarlanmıştır. Hidetora bir savaş lordudur ve tahtını üç oğlunun geleceği için bırakmaya karar vermiştir. Bu kararın üzerine üç çocuğun hem birbirlerine hemde babalarına karşı mücadelesi başlar.

Hidetora 17 yaşında hükümdar olmuş  30 yıl boyunca halkın güvenli ve huzurlu bir şekilde yaşamasını sağlamıştır. Ancak bir süre sonra üç oğlundan biri olan Taro’ya tahtını devretmeye karar vermiştir. Taro ilk başta görevi istememiş çünkü yöneticilik konusunda yetersiz olduğunu düşünmektedir. Ancak bir süre sonra o da kendi çıkarlarının peşine düşmüş halkı kışkırtamaya neden olacak bazı kararlar almıştır. Hidetora, oğlu Taro’nun kararları neticesinde kendi köşesine çekilip kaderine razı olması istenilen sıradan biri olacaktır. Ancak bunu kabul edemez ve ikinci oğlu Jiro’ya gidiyor. Ancak Jiro’da Taro’dan farksız, kendi hırslarının peşine düşen hatta babası ve abisi Taro ile arasının açılmasını sağlayan bazı entrikaların altına imzasını atmıştır.

Bir süre sonra Taro’nun ölümüne sebep olacak bazı kışkırtmalara sebep olarak hırsının peşinden gitmeye devam ediyor. Taro’yu öldürmek için kaleyi yakmaya başlaması düşmanları tarafından dikkate alınıyor, savunmalarının eskisi gibi güçlü olmadığını düşündürüyordu. Daha sonra Jiro, kendisine tavsiyelerde bulunan Kaeda tarafından öldürülüyor. En küçük kardeş olan Saburo, diğer kardeşlerine göre daha ılımlı biri olarak karşımıza çıkıyor. Hırslarını ve çıkarlarını daha mantıklı bir şekilde kontrol edebiliyor. Saburo, babasının koltuğu Taro’ya devrettiğini öğrendiğinde bile tepki göstermiyor çünkü olacakları önceden görebiliyor. Ancak ifade ettiği bazı sözcükler sürgün edilmesine neden oluyor.

Üç farklı kardeşin ortak noktası olan hırsları neticesinde babalarının beklediği gibi sonuçlanmayan bir durum görüyoruz. Lord Hidetora’nın zaman zaman kararlarında kendini suçladığı da oluyor ancak çocuklarının bu beklenmedik kararları yıllarca hüküm süren huzurun bozulmasına neden oluyor. Son kardeş Saburo’nun da sürgün edilmesiyle oluşan son kalenin boşluğu sayesinde imparatorluk bütün kalelerini kaybetmiş oluyor. Lord Hidetora empati kurabilen bir baba olarak karşımıza çıksada, geçmişinde bulunduğu konuma gelebilmek uğruna hırsına yenik düşüp kendi ailesini infaz ettirmiştir.

Ekip & Oyuncular

Tatsuya Nakadai

Lord Hidetora Ichimonji

Akira Terao

Taro Takatora Ichimonji

Jinpachi Nezu

Jiro Masatora Ichimonji

Daisuke Ryû

Saburo Naotora Ichimonji

Mieko Harada

Lady Kaede

Hisashi Igawa

Shuri Kurogane

Pîtâ

Kyoami

Masayuki Yui

Tango Hirayama

Kazuo Katô

Kageyu Ikoma

Norio Matsui

Shumenosuke Ogura

Toshiya Ito

Mondo Naganuma

Kenji Kodama

Samon Shirane

Mansai Nomura

Tsurumaru (uncredited)

Takeshi Katō

Koyota Hatakeyama (uncredited)

Directing

Ishirō Honda

Assistant Director

Editing

Costume & Make-Up

Emi Wada

Costume Design

Art

Yoshirô Muraki

Production Design

Camera

Asakazu Nakai

Director of Photography

Production

Ulrich Picard

Production Manager

Satoru Iseki

Production Manager

Crew

Claude Villand

Mix Technician

Sound

Toru Takemitsu

Original Music Composer
İlk yorum yapan siz olun “Ran”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.