Puslu Manzaralar Konusu

Yunan sinemasının en iyi yönetmenleri arasında, ilk sırada gösterilebilecek isimlerden Theo Angelopoulos, sinema dünyasına kazandırdığı filmlerle ismini ölümsüzler listesine eklemiştir. Her filminde Yunan mitolojisinden esintiler barındıran Theo Angelopoulos, film çekme işini tam anlamıyla bir sanata dönüştürür. İzlediğiniz birçok filminde aynı zamanda bir tabloyu izliyor hissine kapılabilirsiniz.

Theo Angelopoulos filmlerinde mitolojik ögelerin yanında, tarihsel olaylara da göndermeler yapıldığını görebilirsiniz. Filmlerini yakın plandan ziyade genellikle geniş plan ile çekmeyi tercih etmiştir. Neredeyse tüm filmlerinde müzikler  Eleni Karaindrou’nun ellerinden çıkmıştır. Karaindrou, bu nedenle Angelopoulos filmleri ile bir bütün haline gelmiştir. Eleni Karaindrou’nun müziklerine hayat verdiği filmlerinden birisi de Puslu Manzaralar filmidir.

Puslu Manzaralar Film Konusu

Theo Angelopoulos imzalı Puslu Manzaralar bir yol filmidir. İki küçük kardeş, doğdukları günden beri babalarını tanımamaktadırlar. Filmden, annelerinin babalarıyla alakalı çok sınırlı bilgiler verdiği öğrenilir. Bu iki kardeş, babalarını görmeyi, onu tanımayı çok istemektedirler. Bu istekle birlikte, babalarını annelerinden aldıkları ufak tefek bilgilerin ışığında aramaya karar verirler ve annelerinden gizli yola koyulurlar. Yolculuk süresinde karşılarına pek çok zorluk çıksa da babalarını bulma düşüncesinden bir an bile vazgeçmeden yollarına devam ederler.Yolculukta bir tiyatro oyuncusu ile tanıştıkları sahnede, Angelopoulos bundan önceki filmi olan Kumpanya’ya gönderme yapmaktadır. Bu yolculuk iki kardeş için sadece babalarını arama yolculuğu değil, aynı zamanda çocukluktan yetişkinliğe adım attıkları yolculuktur. Angelopoulos’un en sıradışı filmleri arasında, Puslu Manzara da kendisine yer bulur.

Puslu Manzaralar’ın Ödülleri

Theo Angelopoulos’un en etkileyici yapıtlarından birisi olan Puslu Manzaralar, döneminde birçok ödüle layık görüldü. Aldığı ödüllerden bazıları En İyi Film Dalında Avrupa Film Ödülü, Venedik Film Festivali Gümüş Aslan Ödülü olarak sıralanabilir. Gümüş Aslan ödülünü aldıktan sonra aynı yıl içerisinde Berlin’de Interfilm ödülünü almaya da layık görülmüştür.

Puslu Manzaralar Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Puslu Manzaralar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.