On Kadın Konusu

On Kadın, 1987 senesinde gösterime giren ve başarılı yönetmen Şerif Gören tarafından yönetilen uzun metraj bir filmdir. Şerif Gören’in farklı bakış açısı bir kez daha bu film ile kendisini göstermiştir. Aynı dönem çekilen filmler kadar gişe yapıp, ses duyuramayan On Kadın, kadınların yaşamına bambaşka bir pencereden bakılmasını sağlar. Çekildiği dönem yeterince kişiye ulaşamayan film, daha sonrasında düzenlenen film festivallerinde defalarca kez gösterime girmiş ve eleştirmenler defalarca kez bu filmi işaret etmiştir. Türkan Şoray’ın başarılı oyunculu kendisinden söz ettirmiştir. Başarılı filmin oyuncu kadrosunu ise; Murat Morova, Nizam Ergüden, Kumru Toktamış, Turgay Aksoy, Filiz Küçüktepe, Okday Korunan, Murat İlker, Şahin Yenişehirlioğlu, Gülsen Tuncer, Orhan Alkaya gibi isimler oluşturmuştur. Ayrıca baş rollerde Türkan Şoray’a Erdal Özyağcılar ve Bilal İnci eşlik etmiştir.

Filmde, Türkan Şoray’ın canlandırmış olduğu dokuz kadın profiline odaklanılır. Bu kadın profilleri toplumun en uç kısımları olarak görülen karakterlerden derlenmiş ve ortaya konmuştur. Filmin adı her ne kadar On Kadın olsa da, bütçe yetersizliği nedeni ile dokuz kadın profili Türkan Şoray tarafından hayat bulabilmiştir. Filmde hepimizin hayatında yer alan Anne, köylü kadın, gibi tiplemelerin yanı sıra, toplumdan dışlanan kesimlere de yer verilmiştir. Hayat kadını, katil gibi profilleri de cesurca işlemeyi başarmıştır.

Her bir karakter ile kadınların yaşamına, hayatta her gün karşılaştıkları sorunlara ufak da olsa ışık tutmayı başaran film, ele aldığı her bir kadın profilinin yaşamına odaklanırken, onları toplumun bir kesiminin yüzü olarak görür. Her bir kadın profili aslında günlük hayatta karşılaşılan ve var olan, var olma kaygısı içerisinde olan kadınlardır. Şerif Gören’in perspektifinden ve Türkan Şoray’ın canlandırmasından, bu kadınlara yakından bakıyoruz.

Ekip & Oyuncular

Directing

İlk yorum yapan siz olun “On Kadın”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.