Ne Sihirdir Ne Keramet Konusu

Ne Sihirdir Ne Keramet, 1951 yapımlı uyarlama bir uzun metraj komedi filmidir. Sinemanın henüz gelişmekte olduğu ve yeni konuların sıkla işlendiği dönemde çekilen film, Hollywood filmlerini etkisine alan sihir metaforunu sıklıkla işlemiştir. Yönetmen koltuğunda Esat Özgül’ün yer aldığı filmin oyuncu kadrosunu ise; İsmail Hakkı Dümbüllü, Luiza Nor, Leyla Hüsnü, Rasih Ertuğ, Yusuf Hüsnü, Akif Maden gibi isimler oluşturmuştur.

Taşrada yaşayan İsmail Dümbüllü isimli bir gencin başından geçen ilginç olayların konu edindiği film, İsmail Dümbüllü’nün İstanbul’a taşınması ile başlar. İsmail, yaşadığı küçük kasabada bir tiyatroda çalışarak yaşamını idame ettirir. Hayatının normal seyrinde gittiği bir dönemde Tiyatro Yönetmeni tarafından işeri savsakladığı gerekçesi ile işinden kovulur. Artık yaşadığı yerde yapacak bir işi kalmadığı düşüncesine kapılan İsmail, İstanbul’a taşınma kararı alır. Sevgilisi Aysel’e bu kararını açıklayan İsmail Dümbüllü, onunla İstanbul’da buluşmak üzere sözleşir.

Uzun ve maceralı bir İstanbul yolculuğuna çıkan İsmail, en sonunda hedefine ulaşmayı başarır. Burada yanına geldiği arkadaşı Rasih, ona yardımcı olmaya ve yol göstermeye çalışır. İki genç birlikte iş arayışına girişiler. Buldukları küçük büyük tüm işlerde çalışan ikili, bir yandan da İsmail’in sevgilisi Aysel’i de ararlar. Bir süre sonra her şeyi ters gitmeye başlayan İsmail Dümbüllü, gördüğü bir rüyanın ardından asla eskisi gibi olmayacaktır. Rüyasında gördüğü bir cin tarafında kendisine sihirli bir değnek verilen İsmail, yaşamını bambaşka bir hale sokacaktır. Uzun yıllar zorlu bir yaşam süren ve hayatı açmaza giren İsmail Dümbüllü için büyük bir sevinç kaynağı olan sihirli değnek, başlarına gelecek tuhaf olayların başlangıcı niteliğindedir.

Ekip & Oyuncular

İlk yorum yapan siz olun “Ne Sihirdir Ne Keramet”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.