Mum Kokulu Kadınlar Konusu

İrfan Tözüm ‘ün yönetmenliğini yaptığı mum kokulu kadınlar 1996 yılında ilk gösterimi yapılmış filmin müzikleri ve bazı sahneleri sebebiyle olumsuz eleştirilere neden olmuştur. oyuncu kadrosunda Halil Ergün, Hande Ataizi, Yasemin Alkaya ve Selma Güneri gibi ünlü oyuncular bulunmuş ve bu film sayesinde Hande Ataizi’nin oyunculuk kariyeri ivme yakalamıştır.

Film 1940 ve 1970 yılları arasında geçen 30 yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Birbirinden haberi olmayan 5 farklı insanın yaşadıkları hayatın farklı acılarını konu alan filmde acı, umut, mutluluk, cinsellik gibi kavramların karakterler üzerindeki etkilerini görebiliyoruz. 1940 yılının başlarında İstanbul’da varlıklı bir konakta yaşayan Firuzan hanım adını ihsan koymaya karar verdiği bir erkek çocuğu dünyaya getirmek üzere hazırlık yapmaktadır. 1950 yılına geldiğimizde ihsan 6 yaşına gelmiş ve Firuzan hanım kendisine arkadaşlık etmesi için yetiştirme yurdundan Fatma adında bir kız çocuğunu evlat edinir. Bu dönemden sonra İhsan ve Fatma adeta kardeş gibi büyümeye başlar. Aradan geçen 10 yılın ardından kamera 1960’lı yıllara çevrilir.

Büyümüş olan İhsan, Robert Kolej’inde eğitim görmeye başlamıştır. Bu sırada kolejde Natalia ile tanışır. Birlikte geçirdikleri zaman sonrası ikili birbirine aşık olur ve birlikte geleceği tasarlamaya başlarlar, ancak Natalia’nın konsoloslukta çalışan babasının yurt dışına gitmesi gerekmektedir ve bu durumu kızına anlatmaya çalışır. Natalia direniş gösterse de babasıyla birlikte ülkeyi terk etmek zorunda kalır. yaşadıkları ayrılık sonucu iki genç duygusal travma yaşamış ve bu travma sonucu Natalia intihar etmiştir. İhsan Natalia’nın intihar ettiğini öğrendikten sonra hayatı alt üst olmuş ve kendini odaya kilitlemiştir. 1970’li yıllara geldiğimizde İhsan iyice çökmüş  ve annesi Firuzan hanımı da kaybetmiştir. Hem sevgilisini hem annesini kaybeden İhsan iyice çökmüş aile de dağılmaya başlamıştır. Bu sırada Fatma evlenmeye karar vermiş ve bir süre sonra bir kız çocuğu dünyaya getirip ona Belkıs adını vermiştir.

ihsan üvey kardeşi Fatma’nın desteğiyle hayatta kalmaya çalışmış ve odasından çıkmamaya devam etmiştir. bir süre sonra aynı mahallede yaşayan 4 kadının ortak problemleri olmaya başlamıştır. Yaşadıkları yalnızlık ve buna bağlı olarak oluşan mutsuzluğu ortadan kaldırmak için arayış içerisinde oldukları dönemde yıllardır odasından çıkmamış olan İhsan onların bu sorunlarına çare olmaya başlamıştır. İhsan’ın randevu vererek kadınların sorunlarıyla ilgilenmeye başlaması  hikayenin akışını değiştirmeye başlar.

Ekip & Oyuncular

İlk yorum yapan siz olun “Mum Kokulu Kadınlar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.