Kızıltuğ: Cengiz Han Konusu

Kızıltuğ: Cengiz Han izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Senaryosunu ve yönetmenliğini Aydın Arakon’un yaptığı film Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun aynı adı taşıyan bir romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 1952 yılında çekilen bu tarih konulu siyah beyaz filmin başrolünde Turan Seyifoğlu, Cahit Irgat ve Nubar Terziyan oynamıştır. Filmin konusu ise Cengiz Han’ın yaşadığı bir dönemi kesit alır. Cengiz Han yaşadığı topraklar üzerinde Türkleri ve Moğolları Kızıltuğ altında bir araya getirmek için mücadele eder.

Cengiz Han ve askerleri Otsukarcı’ya rastlarlar. Otsukarcı dürüst kişiliği ve kılıcını ustalıkla kullanması sayesinde Cengiz Han’ın dikkatini çeker. Bu sırada Timurçin’i ortadan kaldırmak isteyen bir grup gelir. Otsukarcı birlikte savaçma teklifinde bulunur ancak Timurçin’in askeri olan Celme bunu kabul etmez. Cengiz Han kendisini öldürmek isteyen kişilerle savaşırken Otsıkarcı onun hayatını kurtaran bir hamle yapmıştır. Bu davranışı Cengiz Han’ın kendisine obasını açma teklifinde bulunur. Otsıkarcı bunu kabul etmez kendi yoluna gideceğini söyler. Cengiz Han eğer yolu Horasan bölgesinden geçecekse Şehülbecel Hasan Sabbah’a bir not iletmesini ister.

Cengiz Han Şehülbecel’in vergisi olan akçeleri en kısa zamanda göndermesini ister. Otsıkarcı Cengiz Han’ın atına binerek yola koyulur. Otsıkarcı Alamut kalesine gelir ancak kendisi Hasan Sabbah’ın oğlu Halid’e çok benzemektedir. Babası Halid’i huzuruna çağırır ve onu azarlamaya başlar. Oğlu şiirle ve kadınlarla ilgilenmektedir ancak herhangi bir kılıç kullanmışlığı yoktur. Oğlunu evlendirmek ister ancak onun kılıç kullanabilen biri olması gerekmektedir. Babası iki tane kılıç getirtip müsabaka yapmak ister ancak Halid kılıcı bile tutamaz.

Bunun üzerine onu bir odaya kapatıp kalenin askerleri tarafından ertesi güne kadar eğitilmesini emreder. Otsukarcı kaleye girip Hasan Sabbah’ın huzuruna zorla getirilir. Hasan Sabbah onu görür görmez Halid diye seslenir ancak gelen kişinin oğlu olmadığı kısa süre sonra anlaşılır. Otsıkarcı kaledeki askerlere karşı gösterdiği direnç sayesinde Hasan Sabbah’ın gözüne girmeyi başarır. Ertesi günü gerçekleşecek müsabakada kılıç tutmayı bile başaramayan oğlu yerine ona çok benzeyen Otsıkarcı’nın yer almasını planlar. Otsıkarcı kendisine verilen emirleri yerine getirmeye çalışır ancak kaleye gelmesinin nedeni olan akçelerin de peşini bırakmaya niyeti yoktur.

Kızıltuğ: Cengiz Han Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Kızıltuğ: Cengiz Han”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.