Kazablanka Konusu

Michael Curtiz’in yönetmenliğini yaptığı Casablanca 1942 yılında ilk gösterime girdiğinde büyük beğeniyle karşılanmıştı. Filmin oyuncu kadrosunda Humphrey Bogart, Ingrid Bergman ve Clause Rains gibi o dönemin ünlü aktörleri bulunuyor. Casablanka 1943 yılında oscarda üç dalda ödül almayı başarmıştır. 1989 yılına gelindiğinde ise Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel miras taşıdığı gerekçesiyle koruma altına alınmıştır.

2.Dünya savaşının ilk bölümlerini anlatan film Çek ordusunun direniş örgütünün önde gelenlerinden Victor Lazlow’un Alman esir kampından kaçmasıyla başlar. Lazlow kamptan kaçtıktan sonra Casablanca’ya gelir burdan sonraki durağı Lizbon ve daha sonra Amerika’dır. Tüm bu planların gerçekleşmesi ise Casablanca’da bir gece klübünün sahibine bağlıdır çünkü kaçış pasaportları Rick denen bu adamda bulunur. Ancak Rick için Lazlow’un hayatta kalmasının nedeni yoktur çünkü karısı Ilsa’nın eskiden aşık olduğu ve onun için kendisini terkettiği için Lazlow’du. Rick bölgenin en saygı duygulan, karizmatik ve çevresindekilere yardım etmesiyle bilinen bir adamdı. Sahibi olduğu Rick Cafe Americain gece kulübü bölgenin önde gelenlerinin yanı sıra mültecilerinde hayatını kurtarmak için geldiği bir duraktı. Klübe giren herkes Rick’e hayran olurdu. Hatta onun gibi olmak isteyen insanlar onun sigara tutuşunu dahi taklit etmek için sigaraya başlardı.

Rick’in bu karizmatik duruşu Lazlow ve karısının kulübe gelerek kendisinden pasaport istemesiyle yok oluyor. Rick, Ilsa’yı görür görmez aşık oluyor ancak o kocasıyla birlikte sınır dışına kaçabilmek için karşısındaki adama silah çekmekten bile geri kalmıyor. Bölge bir çok mültecinin uğrak noktası halinde ve bu kaçışı kolaylaştıran iki kişi daha var. Polis şefi olan Renault belirli rüşvet ve cinsel ilişki karşılığında yozlaşmış kişiliğini öne çıkarıp mültecilerin kaçmasını sağlıyor. Diğeri Signor Ferrari kara borsacılık yaparak kimliği gizli bir şekilde mültecilerin hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Filmin kalan bölümünde saydığımız bu karakterler arasında geçen esrarengiz olaylar ve Rick’in yaşadığı kaçak aşkın hikayesi anlatılıyor.

Casablanca filmi, 2.Dünya Savaşı’nın cephede yer alan olaylar haricinde sivil halkın çektiği sıkıntıları ve savaştan kaçıp Avrupaya yada Amerikaya gitmek için mücadelesini anlatıyor. Savaştan ve sınırdan geçebilmek için sahip oldukları mal varlıklarını hatta vücutlarını bile vermek zorunda kalmaları savaşın pis yüzünü ortaya çıkarıyor.

Kazablanka Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Paul Henreid

Victor Laszlo

Claude Rains

Captain Louis Renault

Conrad Veidt

Major Heinrich Strasser

Sydney Greenstreet

Signor Ferrari

Joy Page

Annina Brandel

Curt Bois

Pickpocket

Enrique Acosta

Guest at Rick's (uncredited)

Camera

Arthur Edeson

Görüntü Yönetmeni

Directing

Art

Harper Goff

Set Designer

Carl Jules Weyl

Sanat Yönetmeni

Production

Jack L. Warner

İdari Yapımcı

Editing

Sound

Max Steiner

Original Music Composer

Francis J. Scheid

Sound Designer

Costume & Make-Up

Orry-Kelly

Costume Design

Perc Westmore

Makeup Artist

Crew

Harvey Parry

Dublörler
İlk yorum yapan siz olun “Kazablanka”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.