Kara Çarşaflı Gelin (Kara Çarşaflı Gelin)

197487 dk

Kara Çarşaflı Gelin (Kara Çarşaflı Gelin) Konusu

Kara Çarşaflı Gelin (Kara Çarşaflı Gelin) izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Kara Çarşaflı Gelin filmi, Anadolu’nun kanayan yarası töre geleneklerini ön plana çıkaran uzun metrajlı Türk dram filmidir.

Kara Çarşaflı Gelin Filminin Konusu

Filmde sınır köyde yaşayan bir köy ağasının toprak sahibi olmamaları için köylülerin arasını kızıştırmak istemesi ve töre gereği başka aileye gönderilen genç bir kızın hikayesi konu ediniliyor. Köyün ağası köyde bencilce bir otorite sağlamaya başlar. Zülküf’e emir vererek komşusunu vurmasını ister. Zülküf, ağanın emrine uyarak komşusunu öldürerek hapse girer.

Töre gereği öldürülen kişinin yerine Zülküf’ün kızı Güllüşah (Semra Özdamar) ölü evine verilir. Verildiği evde Vakkas ile duygusal bir yakınlaşması olan Güllüşah’ın erkek kardeşi de kaçakçılığa bulaşır. O sıralar devletin yeni çıkardığı bir sistem ile tüm köylüler toprak sahibi olabilecektir. Ancak köyün ağası bu düzenin gelmemesi için köylüleri birbirine düşürmeye çalışacaktır.
Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Süreyya Duru üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda ise Hakan Balamir, Aytaç Arman, Aliye Rona, Hüseyin Peyda ve İhsan Yüce gibi ünlü isimler yer alır. Film 1977 yılında Uluslararası Antalya Film Festivalinde En İyi Senaryo ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Kara Çarşaflı Gelin (Kara Çarşaflı Gelin) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Kara Çarşaflı Gelin (Kara Çarşaflı Gelin)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Kara Çarşaflı Gelin