Kadın (Woman) Konusu

Yann Arthus-Bertrand ve Anastasia Mikova’nın yönettiği bir belgesel: Kadın (Woman). Her toplumda kadın olmanın nasıl getirileri olduğunu anlatan bir yapım. Toplumda kadın olma konusunda yaptığı çeşitli röportajlar ile karşımıza çıkar.

50 farklı ülkede bulunan 2000 kadının gözünden yaşamı anlatan bir projedir. Kadın (Woman) belgeseli, izleyenlere olabildiğince farklı bir bakış açısı sunmakta. Hayatın kadın olmaya ve kadınlığa karşı görüşünü işliyor. Çevrenin kadına bakışlarının değerlendirildiği bir yapıt olarak izleyenler ile buluşuyor. Bunun yanında da kadın olmanın getirilerini gözler önüne seriyor.

Kadın (Woman), 50 tane ülkede bulunan 2000 kadına yer veren global bir proje. İnsanlığın yarısının kadın olduğu düşünülünce projenin de neden bu kadar geniş çağlı olduğu bir mantığa oturuyor. Belgeselde kadınların samimi portrelerinin yanında maruz kaldıkları adaletsizlikler de gözler önüne seriliyor. Kadın (Woman) belgeseli, kadınların tüm dünyada maruz kaldığı hemen her ayrımcılığa yönelik bir yapıt. ıKadınların kendini ifade edebildiği ve dünyayı kendi açılarından değerlendirebildikleri bir proje.

Bu konuda Kadın’ın daha çok altını çizmek istediği şey, karşılaştıkları şey her ne olursa olsun bununla sırf kadın oldukları için baş edebilmeleri. Yani kadınların karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen güçlü bir şekilde bunun altında kalkabilme potansiyelleri. Kadınların seslerinin daha fazla yankı bulduğu bu yeni dönemde, bu belgesel izlenmeye değer bir yapıt. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda da diyecek bir şeyleri olanlar için oldukça ilgi çekici bir proje.

 

Kadın (Woman) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Kadın (Woman)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Kadın