Kader Konusu

1970 yılında yayınlanan filmin yönetmenliğini Yücel Uçaoğlu yapmış ve oyuncu kadrosunda Nurettin Şen, Erdinç Akbaş, Kadir Savun ve Neriman Köksal yer almıştır. Ercan patronu Rıza amcasının durağında taksicilik yapmaktadır. Bir satış mağazasında çalışan Pınar ile mutlu bir ilişkileri vardır.

Pınar’ın babasının borçları Pınar’ı bir hayli düşündürmektedir. Babasının Rıza amcaya olan senetlerinin uzatılması için kendisiyle görüşmek isterler. Bu arada Rıza’nın oğlu Kenan aylak ve işgüzar biridir ve bir gözü sürekli Pınar’dadır. Pınar’ın babası İdris, daha önce Rıza’dan aldığı arabayla kaza yapınca hem sakat kalmış hem de senetleri ödeyecek gücü kaybetmiştir. Ercan ve Pınar düğün hazırlığı içerisinde olduğu bugünlerde İdris’in yaşadıkları yüzünden zor duruma düşerler.

Ercan durumu çözmek için Kenan’a giderek babası Rıza’nın senetlerin tarihini uzatması için teklifte bulunur. Kenan babasına senetleri ertelemesi için konuşma yapar ancak Rıza kesinlikle bu öneriyi kabul etmez. Kenan senetlerle kendisinin ilgilenmek istediğini söyleyerek senetleri kasadan alır ancak niyeti hiçte iyi değildir. Kenan İdris’in evine giderek senetleri istediği şartı kabul ederse yırtıp atacağını söyler ancak şartını o esnada söylemez. Ercan çalıştığı taksiyi satın alıp kazandığı parayla Rıza’ya borcunu ödemeyi teklif eder ve Rıza bunu kabul eder.

Bunun üzerine Ercan ve arkadaşları Pınar’ı istemek için aile evlerine gider. İdris kızının evlenmesi müsaade eder ve düğün hazırlıkları başlamıştır. Bu sırada Kenan sarhoş bir şekilde eve gelmiş ve babası Rıza’dan her zamanki gibi azar işitmeye başlamıştı. O ana kadar sessiz kalan Kenan’ın bir anda gözü döner ve babasına karşı çıkmaya başlar. Kenan durumu daha da ilerletir ve babasını öldürerek zafer çığlıkları atmaya başlar.

Kenan şirketin başına geçince planlarını uygulamaya başlar. Sakat halde olan İdris’i ayağına kadar çağırarak önceden bahsettiği şartı söyler. İdris’in imzaladığı senetleri icraya vermemek için karşılığında kızı Pınar’ı ister. İdris’e düşünmesi için iki gün süre tanır ve bu sırada sık sık Pınar’ın çalıştığı yere gitmeye başlar. İdris eve geldiğinde karısına Kenan’ın sözlerinden bahsederken Pınar odaya gelir ve konuşulanlara şahit olur. Ercan ile konuşup uzaklara gitmek istediğini söyler. Bir akşam işten çıkarken Kenan kendisine bir tuzak kurup evine götürür. Bunu öğrenen Ercan arkadaş gibi gördüğü Kenan’dan intikam almak için evine gider.

Kader Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Directing

İlk yorum yapan siz olun “Kader”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.